Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Wszystko co związane z quizbotem, czyli m.in. lista autorów pytań w bazie, ranking graczy i Top100 najlepszych wyników oraz informacje jak działa sam quizbot. Tutaj możesz także zgłaszać zauważone błędy w pytaniach oraz dowiedzieć się jak zgłaszać je bezpośrednio do bota. Możesz też poprosić o zsumowanie swoich nicków.

Quizbot: 2005-2024

Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#1 napisany przez wilk » sobota, 23 sierpnia 2008, 14:19

Chciałbym się dowiedzieć jak oceniacie zmiany w zasadach przyznawania punktów, które wprowadziłem w ostatniej aktualizacji. Jednocześnie zależy mi na Waszych pomysłach w jaki sposób możnaby to rozwinąć lub zmienić, np.
- chcecie częstsze i większe bonusy w kolekcji?
- więcej punktów za odpowiedź przed pierwszą podpowiedzią (wówczas wyłączyłbym pierwszą kropkowaną podpowiedź)?
- źle, że są bonusy za quizpoty?
- a może nie podoba się sposób punktowania milionerów?

Jeśli macie sugestie, to piszcie. :)
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: 36 minut temu
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#2 napisany przez eggrodd » sobota, 23 sierpnia 2008, 16:06

zwiekszylby bonus za szal do 10 odp, a reszte moze byc jak jest :)
Avatar użytkownika
eggrodd
Operator
Wieszcz
 
Posty: 221
Dołączył: sobota, 26 maja 2007, 18:53
Ostatnia wizyta: wtorek, 12 grudnia 2023, 16:28
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 21879

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#3 napisany przez Areylena » niedziela, 24 sierpnia 2008, 03:43

Ja mam taka jedna sugestie odnosnie kolekcji. Otoz w momencie, gdy ktos nam przerwie szal swoja odpowiedzia, nie tracimy punktu, tracimy, gdy nie znamy odpowiedzi i nie odpowiemy i nikt nas nie wybawi swoja odpowiedzia. Wydaje mi sie natomiast, ze przy pomijaniu nie powinno sie tracic punktu, gdyz to nie calkiem zalezy od nas... po prostu trzy osoby moga wpisac !pomin w momencie, gdy ktos zna odpowiedz na pytanie a nie zdazy... wtedy nie jest to jego wina i nie powinien tracic... mam nadzieje, ze jest to choc troche zrozumiale...? Co do czestosci to mozna by pierwszego bonusa dac np po 10 odpowiedziach a potem po 7... myslalam jeszcze, zeby np przy 30 odpowiedziach zwiekszyc czestotliwosc do 5? W koncu im dalej tym trudniej...
Poza tym odnosnie planow bonusowego nagradzania odpowiedzi przed pierwsza podpowiedzia... w momencie quizpota beda przyznawane 3 punkty? czy to sie jakos zniweluje? albo bonus za quizpota albo za odpowiedz przed podpowiedzia?
Odnosnie zlikwidowania kropek... Sama kiedys to proponowalam, ale niestety w bazie sa pytania z takimi odpowiedziami jak np "oczywiscie, ze tak" czy "absolutnie nie" ;] i bez kropek ani rusz... rozumiem, ze pierwsza podpowiedz, jaka by sie pojawiala (po jakim czasie?), zlozona bylaby z samych kropek, tak?

To na razie tyle sugestii ;]
Areylena

Supergracz
Swój człowiek
 
Posty: 39
Dołączyła: poniedziałek, 17 września 2007, 00:48
Ostatnia wizyta: poniedziałek, 20 lipca 2020, 18:39
Płeć: Kobieta
Pytań w bazie: 65

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#4 napisany przez molderek » niedziela, 24 sierpnia 2008, 09:17

witam

otóż nie podobają mi się zmiany w punktowaniu, już wyjaśniam dlaczego :P

do tej pory była bardzo prosta zasada: 1 poprawna odpowiedź = 1 punkt. po zmianach już tak nie jest, co więcej zasady ewoluują w kierunku regulaminu rozkład jazdy PKP (czyli: pociąg odjeżdża codziennie o godzinie 6:15, chyba że jest piątek wielkanocny albo drugi lutego - wtedy godzinę później, ponadto we wszystkie wtorki odjeżdża 5 minut wcześniej, a w okresie wakacyjnym... [itd. itp.] ). tak więc zmiany wydają mi się to ulepszaniem na siłę. MOŻE przez urozmaicone zasady gra staje się ciekawsza - ale nie wydaje mi się.

jeśli natomiast chodzi o krytyczny komentarz poszczególnych zmian ;)

- dodatkowy punkt za quizpota
quizpot to quizpot, i tak jest cenny, jest w osobnym rankingu, myślę że nie trzeba mu dodatkowego punktu. poza tym - nie oszukujmy się - robienie potów zależy w DUŻEJ mierze od jakości łącza internetowego. dodatkowe premiowanie osób z lepszym łączem w ogólnej (nie-quizpotowej) punktacji jest troszeczkę nie fair.

- dodatkowy punkt za co 7 odpowiedź w szale
no to jeszcze od biedy ujdzie, choć jest bonusem głównie dla osób grających po nocach :P

- ujemny punkt za przerwanie szału
a tego to już w ogóle nie rozumiem. czyli za zrobienie 'quit' w czasie szału mam -1 punkt? na dodatek rozkład pkp się kłania - tracimy punkt o ile nikt nie odpowiedział na pytanie, albo odpowiedzieliśmy źle na milionerowe, albo... czy chodzi o ograniczenie bonusu szałowego dla osób grających po nocach? jeśli tak to chyba już lepiej w ogóle nie robić bonusu szałowego, skoro musi być do niego 20 pomocniczych "balansujących" reguł.

- dodatkowy punkt do zyskania/straty w milionerowych
(-2) dla osoby która odpowie źle nie jest ok ;)
oto dlaczego: regularnie (od wczoraj) trafiam na sytuację: 5 osób jedna po drugiej zaznacza odpowiedź a), jedna jest twarda i zaznacza b). pięć osób ma +1, jedna ma -2. to nie jest fair.

jeśli mają być zmiany w milionerowych, to już dużo lepszym pomysłem wydaje mi się dodatkowy punkt zysku/straty dla pierwszej osoby która odpowie na pytanie (mniej więcej tak jak to jest w premierach familiadowych).


podsumowując: ostatnim zmianom w punktowaniu mówię zdecydowane NIE! ;P
ale nie martw się wilku, quiz i tak jest super ;)
molderek

Quizowygrywacz
Ideolog
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela, 24 sierpnia 2008, 08:33
Ostatnia wizyta: piątek, 29 sierpnia 2008, 11:57
Pytań w bazie: 0

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#5 napisany przez wilk » niedziela, 24 sierpnia 2008, 15:32

Areylena napisał(a):Wydaje mi sie natomiast, ze przy pomijaniu nie powinno sie tracic punktu, gdyz to nie calkiem zalezy od nas... po prostu trzy osoby moga wpisac !pomin w momencie, gdy ktos zna odpowiedz na pytanie a nie zdazy... wtedy nie jest to jego wina i nie powinien tracic...

Nie tracimy punkta, jeśli nie wpisaliśmy osobiście !pomin. Gdy byliśmy wśród pomijających, to naturalnie wówczas sami sobie pominęliśmy i za to jest kara. Tak przynajmniej powinno to działać. Jeśli jednak zrobiłem błąd w kodzie i na kanale źle to funkcjonuje, to poprosiłbym o zasymulowanie takiego zdarzenia i podesłanie lub wklejenie tutaj fragmentu loga.

Areylena napisał(a):Co do czestosci to mozna by pierwszego bonusa dac np po 10 odpowiedziach a potem po 7... myslalam jeszcze, zeby np przy 30 odpowiedziach zwiekszyc czestotliwosc do 5? W koncu im dalej tym trudniej...

Nie chcę faworyzować nocnych graczy. Nie mam specjalnie nic przeciwko takiej grze, ale przez to zyskaliby zbyt dużą przewagę. Sam miałem pewne obawy z wprowadzeniem tego bonusa, a jeśli zauważę, że psuje on zabawę, to faktycznie zwiększę limit na sugerowaną co 10 odpowiedź lub więcej.

Areylena napisał(a):Poza tym odnosnie planow bonusowego nagradzania odpowiedzi przed pierwsza podpowiedzia... w momencie quizpota beda przyznawane 3 punkty? czy to sie jakos zniweluje? albo bonus za quizpota albo za odpowiedz przed podpowiedzia?

Zasadniczo funkcjonalność ta jest już w bocie od ok. dwóch lat, po prostu ilość przyznawanych punktów jest równa 0. Myślałem natomiast nad opcjonalnie innym rozwiązaniem, polegającym na powiązaniu punktu bonusowego z czasem zamiast z podpowiedziami - czyli np. punkt za odpowiedź w ciągu pierwszych 5-7s trwania pytania (podpowiedzi są obecnie co 12s). (punkty te nazywane są antygooglowymi)

Areylena napisał(a):Odnosnie zlikwidowania kropek... Sama kiedys to proponowalam, ale niestety w bazie sa pytania z takimi odpowiedziami jak np "oczywiscie, ze tak" czy "absolutnie nie" ;] i bez kropek ani rusz... rozumiem, ze pierwsza podpowiedz, jaka by sie pojawiala (po jakim czasie?), zlozona bylaby z samych kropek, tak?

Może być i tak, i tak. Czyli pierwsza to same kropki (format odpowiedzi) lub pierwsza to już z odsłoniętymi jakimiś literkami. A pojawiałaby się po standardowym czasie automatycznych podpowiedzi - 12s. Tutaj myślałem też nad zmianą trybu pytań z podpowiedziami na coś takiego, że zawsze byłyby max. 3 podpowiedzi, a po prostu z każdą odsłaniałoby się odpowiednio do ich długości - więcej literek. W takim trybie każda podpowiedź mogłaby być inaczej oceniana. Np. za odpowiedź zaraz po pytaniu 3 pkt, każda kolejna podpowiedź zmniejsza przyznawane punkty o 1 (coś jak AntyGoogler oyeya).

molderek napisał(a):co więcej zasady ewoluują w kierunku regulaminu rozkład jazdy PKP

Tutaj się nie zgodzę. Punkt za odpowiedź zawsze jest jeden, są tylko bonusy za długą, szybką lub poprawną grę. Nie ma żadnego czynnika losowego ani zawiłych zależności. Już wprowadzenie jakiś czas temu pytań milionerowych "zaburzyło" punktację, w końcu traciło się tam punkty. Zamierzam także wprowadzić bonusy za bicie rekordu osobistego (z uwagi na ich charakter będą to jedynie raczej rekordy czasu/szybkości). Ma to na celu przyciągnięcie graczy i wprowadzenie urozmaicenia w rozgrywce. Jeśli nie wiesz za co można zdobyć punkty, to opiszę to w osobnym poście. Jak nie będzie się podobać większości graczy, to naturalnie wyłączę te bonusy.

molderek napisał(a):- dodatkowy punkt za quizpota
quizpot to quizpot, i tak jest cenny, jest w osobnym rankingu, myślę że nie trzeba mu dodatkowego punktu. poza tym - nie oszukujmy się - robienie potów zależy w DUŻEJ mierze od jakości łącza internetowego. dodatkowe premiowanie osób z lepszym łączem w ogólnej (nie-quizpotowej) punktacji jest troszeczkę nie fair.

To prawda i już jedna osoba mi zwracała na to uwagę. Lecz quizpot jest tak trudny do zdobycia, że wielkiej różnicy w miesięcznej punktacji nie uczyni. Jeśli będzie większe negatywne echo, to i to wyłączę.

molderek napisał(a):- dodatkowy punkt za co 7 odpowiedź w szale
no to jeszcze od biedy ujdzie, choć jest bonusem głównie dla osób grających po nocach :P

Co 7 odpowiedź jest w miarę i częsta do zdobycia w dzień (gdzie dobry gracz może zdobyć nawet do 21 punktów w kolekcji) oraz dość rzadka jak na noc, co nie da wielkiej przewagi. Przy szale 80 dostajemy tylko 11 punktów, nie przesadzaj, że to coś wielkiego (a przypomnę tylko, że obecny rekord to 71 odpowiedzi z rzędu, a nie milion pięćset). Poza tym pamiętaj, że są też trudne pytania milionerowe, które z radością przerywają szał. ;)

molderek napisał(a):- ujemny punkt za przerwanie szału
a tego to już w ogóle nie rozumiem. czyli za zrobienie 'quit' w czasie szału mam -1 punkt? na dodatek rozkład pkp się kłania - tracimy punkt o ile nikt nie odpowiedział na pytanie, albo odpowiedzieliśmy źle na milionerowe, albo... czy chodzi o ograniczenie bonusu szałowego dla osób grających po nocach? jeśli tak to chyba już lepiej w ogóle nie robić bonusu szałowego, skoro musi być do niego 20 pomocniczych "balansujących" reguł.

Tak, jest to po części zbalansowanie, ale jest to też zwiększenie ryzyka. Jesteś dobry, grasz wysoko, to możesz liczyć się z tym, że czasem nie odpowiesz na coś. Poza tym proszę Cię, nie opowiadaj wymyślonych argumentów w stylu "20 pomocniczych reguł", bo nie wiem na podstawie czego taką liczbę wymyśliłeś. Punkta tracisz tylko jak nie odpowiesz, odpowiesz źle w milionerowym lub będziesz wśród pomijających pytanie. To proste zasady, ale jak będzie więcej osób się skarżyć na forum (-> ankieta), to oczywiście wyłączę to. W końcu quiz jest dla Was, nie dla mnie.

molderek napisał(a):- dodatkowy punkt do zyskania/straty w milionerowych
(-2) dla osoby która odpowie źle nie jest ok ;)
oto dlaczego: regularnie (od wczoraj) trafiam na sytuację: 5 osób jedna po drugiej zaznacza odpowiedź a), jedna jest twarda i zaznacza b). pięć osób ma +1, jedna ma -2. to nie jest fair.

Grając w kasynie też wzywasz kierownika sali po tym jak przegrałeś kasę, bo jednak chodziło Ci o czerwone, ale przypadkiem postawiłeś na czarne? +2/-2 jest tylko jeśli w liście odpowiadających jest tylko jedna osoba (osoby na szaro nie liczą się).

molderek napisał(a):jeśli mają być zmiany w milionerowych, to już dużo lepszym pomysłem wydaje mi się dodatkowy punkt zysku/straty dla pierwszej osoby która odpowie na pytanie (mniej więcej tak jak to jest w premierach familiadowych).

Taka sytuacja była akurat przez jeden dzień, bo zrobiłem mały błąd w skrypcie. Ale to tylko jeszcze bardziej nakłania do naśladownictwa, które psuje pytania milionerowe. Pierwsza osoba odpowiada mówiąc "dawajcie za mną, to jest ok" i reszta też dostaje po punkcie. Teraz zaś by pokusić się o dodatkowego punkta trzeba się postarać, by odpowiedzieć w takim momencie, by być samemu. Co do straty, to wyjaśniłem obrazowo wyżej.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: 36 minut temu
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#6 napisany przez eggrodd » niedziela, 24 sierpnia 2008, 21:05

W sumie teraz grajac troche przy nowej pkt-acji nie rozumiem czemu jest -1 pkt za brak poprawnej odpowiedzi majac wczesniej szal?!? Czemu mam tracic pkt jesli odpowiem poprawnie na 5 pytan pod rzad, szoste z kolei dostane kosmiczne, niewiadomo o co, albo strace polaczenie i nie bede mial mozliwosci udzielenia odpowiedzi, lub tez np., gdy zadzwoni telefon i bede musial odejsc od komputera. Poki co jest to dla mnie niepojete i zadne teksty typu: "balans" do mnie nie przemawiaja. To tyle :)
Avatar użytkownika
eggrodd
Operator
Wieszcz
 
Posty: 221
Dołączył: sobota, 26 maja 2007, 18:53
Ostatnia wizyta: wtorek, 12 grudnia 2023, 16:28
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 21879

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#7 napisany przez molderek » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 12:11

wilk napisał(a):
molderek napisał(a):jeśli mają być zmiany w milionerowych, to już dużo lepszym pomysłem wydaje mi się dodatkowy punkt zysku/straty dla pierwszej osoby która odpowie na pytanie (mniej więcej tak jak to jest w premierach familiadowych).

Taka sytuacja była akurat przez jeden dzień, bo zrobiłem mały błąd w skrypcie. Ale to tylko jeszcze bardziej nakłania do naśladownictwa, które psuje pytania milionerowe. Pierwsza osoba odpowiada mówiąc "dawajcie za mną, to jest ok" i reszta też dostaje po punkcie.


hmm to na pewno tak działa? wydaje mi się, że walcząc o bonusowy punkt (spiesząc się) dużo łatwiej jest się pomylić, a tym samym nakłonić do "złego" naśladownictwa (a takie "złe" naśladownictwo bardzo pomaga pytaniom milionerowym ;)).
molderek

Quizowygrywacz
Ideolog
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela, 24 sierpnia 2008, 08:33
Ostatnia wizyta: piątek, 29 sierpnia 2008, 11:57
Pytań w bazie: 0

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#8 napisany przez wilk » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 12:46

eggrodd napisał(a):Czemu mam tracic pkt jesli odpowiem poprawnie na 5 pytan pod rzad, szoste z kolei dostane kosmiczne, niewiadomo o co, albo strace polaczenie i nie bede mial mozliwosci udzielenia odpowiedzi, lub tez np., gdy zadzwoni telefon i bede musial odejsc od komputera.


Ok, wyłączyłem stratę punktu za przegapienie/niewiedzę. Wciąż stracić można pomijaniem i złą odpowiedzią, ale na to musicie podać znacznie mocniejsze kontrargumenty/przykłady. ;)

molderek napisał(a):hmm to na pewno tak działa? wydaje mi się, że walcząc o bonusowy punkt (spiesząc się) dużo łatwiej jest się pomylić, a tym samym nakłonić do "złego" naśladownictwa (a takie "złe" naśladownictwo bardzo pomaga pytaniom milionerowym ;)).


Ale jeśli ktoś jest dobry/zna odpowiedź, to ciągnie za sobą innych. Zresztą wystarczy, że poobserwowałeś tak jak ja dotychczasowe gry, gdzie odpowiada 5 osób, z czego 4 naśladują. Jak będzie +2 dla pierwszego, to tym bardziej będzie w komfortowej sytuacji, bo będzie miał 2 punkty, a reszta po jednym, więc będzie walka tylko o pierwsze miejsce, a naśladowcy dalej dostaną punkty, co już najlepszego nie interesuje wówczas zupełnie. Teraz zaś graczowi musi zależeć by być samemu, więc jeśli chce mieć 2 punkty - musi pokombinować by odpowiedzieć samemu.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: 36 minut temu
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#9 napisany przez molderek » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 13:31

wilk napisał(a):Ok, wyłączyłem stratę punktu za przegapienie/niewiedzę.


Wciąż stracić można pomijaniem i złą odpowiedzią, ale na to musicie podać znacznie mocniejsze kontrargumenty/przykłady. ;)


żaden problem, przynajmniej jeśli chodzi o pomijanie :P
otoż pomijanie jest w praktyce "przyspieszeniem przejścia pytania w momencie kiedy nikt nie zna na nie odpowiedzi". zatem jeśli (od dziś) w czasie szału nie ma straty punktu "za niewiedzę" to tak samo nie powinno być straty punktu "za pominięcie". chyba, że chcemy mieć rozkład jazdy pkp :]

co do pytań milionerowych to nowe zasady w których "jeśli [gracz] chce mieć 2 punkty - musi pokombinować by odpowiedzieć samemu" wprowadzają imho właśnie zbyt wiele kombinowania. a kombinowanie będzie się przejawiać zachowaniami takimi jak: odpowiadam na 9 sekund po informacji "pospieszcie sie, zostalo 10 sekund", albo tez mowie "a sory pomylilem sie nie a) tylko b)" tudziez częściej dopisuje "strzelam" mimo że wiem na pewno.

zniechęcanie do naśladownictwa widziałbym raczej w prowokowaniu błędów pierwszej osoby, czyli właśnie skłanianiu do odpowiedzi po jak najkrótszym namyśle - przez dodatkowy punkt dla pierwszej osoby. możnaby też dodać losowe mieszanie odpowiedzi tak, żeby nie wystarczyło zapamiętać, że na dane pytanie odpowiedź jest a czy b (możliwe, że to już jest).

pozdrawiam wszystkich czytających ;)
molderek

Quizowygrywacz
Ideolog
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela, 24 sierpnia 2008, 08:33
Ostatnia wizyta: piątek, 29 sierpnia 2008, 11:57
Pytań w bazie: 0

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#10 napisany przez wilk » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 14:35

molderek napisał(a):otoż pomijanie jest w praktyce "przyspieszeniem przejścia pytania w momencie kiedy nikt nie zna na nie odpowiedzi". zatem jeśli (od dziś) w czasie szału nie ma straty punktu "za niewiedzę" to tak samo nie powinno być straty punktu "za pominięcie". chyba, że chcemy mieć rozkład jazdy pkp :]

Nie widzę żadnych sensownych argumentów za przekonaniem mnie. Piszesz tylko porównanie do innej sprawy w stylu "skoro tutaj tak - to i tutaj tak". Podaj jakieś konkretne zastrzeżenia, to się przemyśli to. Poza tym chyba nie rozumiesz faktycznie jak są przyznawane te punkty, co jest dość dokładnie opisane już w ogłoszeniach quizbotowych. Wyjaśnię więc, punkta tracisz jeśli spełnione jest:
  1. masz swój szał
  2. wpisałeś !pomin
  3. pytanie zostało pominięte

Nie traci się punkta za samo pomijanie!

PS. Masz jakieś skrzywienie kolejarskie? :P

molderek napisał(a):co do pytań milionerowych to nowe zasady w których "jeśli [gracz] chce mieć 2 punkty - musi pokombinować by odpowiedzieć samemu" wprowadzają imho właśnie zbyt wiele kombinowania. a kombinowanie będzie się przejawiać zachowaniami takimi jak: odpowiadam na 9 sekund po informacji "pospieszcie sie, zostalo 10 sekund", albo tez mowie "a sory pomylilem sie nie a) tylko b)" tudziez częściej dopisuje "strzelam" mimo że wiem na pewno.

Przecież już i teraz tak wiele osób gra. Nie widzę różnicy w tym co jest, a tym co według Ciebie może być.

molderek napisał(a):możnaby też dodać losowe mieszanie odpowiedzi tak, żeby nie wystarczyło zapamiętać, że na dane pytanie odpowiedź jest a czy b (możliwe, że to już jest).

Od początku losowo przydzielane są literki. Napomknę tylko, że i mieszacze za każdym razem są mieszane z odpowiedzi.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: 36 minut temu
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#11 napisany przez molderek » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 15:06

wilk napisał(a): Poza tym chyba nie rozumiesz faktycznie jak są przyznawane te punkty, co jest dość dokładnie opisane już w ogłoszeniach quizbotowych.


przykro mi, ale rozumiem jak punkty są przyznawane :P

Wyjaśnię więc, punkta tracisz jeśli spełnione jest:
  1. masz swój szał
  2. wpisałeś !pomin
  3. pytanie zostało pominięte


i właśnie o tym mówię. jeśli uważasz, że taka trzypunktowa reguła jest prosta, jasna i oczywista to nie ma o czym mówić. ja takie proste, jasne i oczywiste zasady nazywam rozkładem pkp :P

a reguła nie ma sensu, gdyż jej jedynym następstwem będzie to, że "w momencie gdy mam szał a nie znam odpowiedzi nie wpisuję !pomin tylko czekam aż pytanie samo się odpowie". i po co tak?

PS. Masz jakieś skrzywienie kolejarskie? :P


;) dużo jeżdżę pociągami ;)

wilk napisał(a):
molderek napisał(a):kombinowanie będzie się przejawiać zachowaniami takimi jak: odpowiadam na 9 sekund po informacji "pospieszcie sie, zostalo 10 sekund", albo tez mowie "a sory pomylilem sie nie a) tylko b)" tudziez częściej dopisuje "strzelam" mimo że wiem na pewno.

Przecież już i teraz tak wiele osób gra. Nie widzę różnicy w tym co jest, a tym co według Ciebie może być.


ale dodatkowy punkt dodatkowo nagradza takie zachowania.

wilk napisał(a):
molderek napisał(a):możnaby też dodać losowe mieszanie odpowiedzi tak, żeby nie wystarczyło zapamiętać, że na dane pytanie odpowiedź jest a czy b (możliwe, że to już jest).

Od początku losowo przydzielane są literki. Napomknę tylko, że i mieszacze za każdym razem są mieszane z odpowiedzi.


no to ok, wiedziałem że jest tak w mieszaczu (zresztą wynika to wprost z nazwy: mieszacz ;)), nie byłem pewien czy jest i w przydzielaniu literek.
molderek

Quizowygrywacz
Ideolog
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela, 24 sierpnia 2008, 08:33
Ostatnia wizyta: piątek, 29 sierpnia 2008, 11:57
Pytań w bazie: 0

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#12 napisany przez wilk » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 16:12

molderek napisał(a):a reguła nie ma sensu, gdyż jej jedynym następstwem będzie to, że "w momencie gdy mam szał a nie znam odpowiedzi nie wpisuję !pomin tylko czekam aż pytanie samo się odpowie". i po co tak?

Ech, Ty jednak widzę, że nie rozumiesz o co tu chodzi... Właśnie chodzi o to, że masz przeczekać, nie wiesz - to czekasz (skoro wyłączyłem już i tak tę stratę za przegapienie...). A nie pomijasz w chwilę z kumplami, i walisz kolejny punkt po 20s, zamiast czekając za karę przez powiedzmy 5 podpowiedzi po 12s (tak, jestem złym człowiekiem i to ma na celu ograniczyć ilość punktów i zrobić z quizu zabawę, a nie expowisko). No bez przesady. ;] Jak pomijasz w szale to tracisz. Oczywiście inni mogą wtedy pominąć, wówczas nie ma straty. "i po co tak?" to żaden argument. Równie dobrze mogę zupełnie pomijanie wyłączyć - rozwiąże to oba problemy.

Już i tak jakieś pół roku temu zmniejszyłem czas między automatycznymi podpowiedziami z 15s do 12s. Efekt tego jest taki, że dziennie ok. 150-200 punktów więcej zdobywaja gracze.

molderek napisał(a):
wilk napisał(a):
molderek napisał(a):kombinowanie będzie się przejawiać zachowaniami takimi jak: odpowiadam na 9 sekund po informacji "pospieszcie sie, zostalo 10 sekund", albo tez mowie "a sory pomylilem sie nie a) tylko b)" tudziez częściej dopisuje "strzelam" mimo że wiem na pewno.

Przecież już i teraz tak wiele osób gra. Nie widzę różnicy w tym co jest, a tym co według Ciebie może być.

ale dodatkowy punkt dodatkowo nagradza takie zachowania.

Nagradza odgapianie? No to przecież nie o to tutaj chodzi. Trzeba rozwiązać problem odgapiania, a nie na około nagradzać pierwszych. Problem w tym, że odpowiadać mogą wszyscy i odpowiedzi są publiczne. Inna opcją jest to, by pytania milonerowe były tylko dla jednej-pierwszej osoby. To już jest zaimplementowane i wystarczy włączyć tylko.

molderek napisał(a):no to ok, wiedziałem że jest tak w mieszaczu (zresztą wynika to wprost z nazwy: mieszacz ;)), nie byłem pewien czy jest i w przydzielaniu literek.

Nie widzę związku z nazwą, bo chodzi mi o quizbota, a nie skrypt mircowy. W końcu w bazie mogło być już na stałe pomieszane, a na kanale tego przecież nie widać (no chyba, że śledziłeś te same pytania i zauważyłeś, iż za każdym razem inaczej wygląda zestaw literek).
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: 36 minut temu
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#13 napisany przez molderek » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 16:34

wilk napisał(a):Już i tak jakieś pół roku temu zmniejszyłem czas między automatycznymi podpowiedziami z 15s do 12s. Efekt tego jest taki, że dziennie ok. 150-200 punktów więcej zdobywaja gracze.


taki sobie argument, jeśli komuś zależy na "expieniu" to pisze !podp i ma 5s między podpowiedziami. a jak ktoś zbiera 3 kumpli do pomijania i robi nocne rajdy na expienie to raczej bana mu trzeba dać... albo w ogóle wyłączyć pomijanie tak jak już mówiłeś.

wilk napisał(a):
molderek napisał(a):ale dodatkowy punkt dodatkowo nagradza takie zachowania.

Nagradza odgapianie?


nie odgapianie tylko kombinowanie "jak by tu innych wyprowadzić w pole". imho zachowania nie-fair nie powinny byc nagradzane, albo inaczej: osoby które zachowują się nie fair nie powinny mieć z tego powodu bonusów.

nie unoś się wilku, to wszystko nie jest takie ważne, jakie punkty ustalisz takie będą, skoro pytasz ludzi o zdanie to może się zdarzyć, że ktoś ma inne ;)
molderek

Quizowygrywacz
Ideolog
 
Posty: 8
Dołączył(a): niedziela, 24 sierpnia 2008, 08:33
Ostatnia wizyta: piątek, 29 sierpnia 2008, 11:57
Pytań w bazie: 0

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#14 napisany przez wilk » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 17:39

Ale w pole wyprowadzić można także zwlekając do ostatniej chwili z odpowiedzią. A jeśli ktoś nam się wpakuje i nie będziemy sami, to nie jestem rpzekonany by nagradzać właśnie tę pierwszą osobę... Cały problem w tym, że może odpowiadać kilka osób i odpowiedzi są publiczne... Myślałem także o takim rozwiązaniu, że pierwsza osoba dostaje +2 punkty, chyba że jest sama, wówczas +1. Ale to też źle, bo chcąc dostać te dwa punkty będzie namawiać innych by też dobrze odpowiedzieli. Może masz jakiś pomysł by powiązać to jakoś także z punktami ujemnymi i złymi odpowiedziami? Wówczas może byłoby to jakoś bardziej sprawiedliwe.
Nie unoszę się, tylko nie ma sensu dyskutować o gdybaniu, lepiej rozmawiać o konkretnych sytuacjach z quiza.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: 36 minut temu
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Co myślicie o zmianach w punktowaniu?

Post#15 napisany przez Areylena » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 18:59

W ogole nic mi sie nie podoba, o!
A najbardziej nie podoba mi sie molderkowa nagonka na "nocne expienie".
Jak chcesz, to przeciez tez mozesz grac w nocy, nikt Ci nie broni! Pora jak kazda inna... Ja gram w nocy, bo akurat nie spie i mi sie nudzi, przepraszam.
Ale jesli komus to nie odpowiada to moze w ogole wylaczac quiz na noc? niech dziala tylko w dzien w okreslonych godzinach... Ale wtedy przyjdzie ktos, kto pracuje np od 10 do 18 i powie, ze on wtedy jest w pracy i nie ma kiedy grac... pogralby sobie w nocy... ale wtedy go oskarza o nocne expienie!!!

Sie zdenerwowalam...
Areylena

Supergracz
Swój człowiek
 
Posty: 39
Dołączyła: poniedziałek, 17 września 2007, 00:48
Ostatnia wizyta: poniedziałek, 20 lipca 2020, 18:39
Płeć: Kobieta
Pytań w bazie: 65

Następna strona

Powrót do Quizbot

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości