Sumowanie nicków w Quizbocie

Wszystko co związane z quizbotem, czyli m.in. lista autorów pytań w bazie, ranking graczy i Top100 najlepszych wyników oraz informacje jak działa sam quizbot. Tutaj możesz także zgłaszać zauważone błędy w pytaniach oraz dowiedzieć się jak zgłaszać je bezpośrednio do bota. Możesz też poprosić o zsumowanie swoich nicków.

Quizbot: 2005-2024

Sumowanie nicków w Quizbocie

Post#1 napisany przez wilk » wtorek, 11 listopada 2014, 23:34

Wszystkie dotychczasowe raporty z sumowań graczy są publiczne i można je przejrzeć tutaj.

Chciałbym poradzić się Was odnośnie pomysłu sumowania nicków (i co za tym idzie scalaniu wszelkich pozostałych punktów, rekordów, czasów itp.) w quizbocie. Dotąd nie było takiej opcji, ale zdarzały się przez te wszystkie lata sytuacje takie, że ktoś tracił nicka, na którym zdobył sporo punktów, a potem szkoda mu już było zaczynać grę od nowa i tracił ochotę na dalszą zabawę. Ostatnio taki problem ma zztop_, któremu raz ten_jaki blokował nicka na koniec miesiąca, teraz jakiś niby Fin tak robi. Swojego czasu także Ne0rB blokował chwilowo nicka marli. Dotąd powstrzymywałem się z tym, bo sądziłem, że wymagałoby to na koniec miesiąca sumowania nicków wszystkim, aby było sprawiedliwie oraz by ominąć możliwość sumowania nicków dwóch różnych osób. Niemniej wydaje mi się, że pora jednak umożliwić takie sumowanie.

Dawno temu z UukGoblinem wpadliśmy na pomysł, aby wprowadzić rejestrację kont (nicków) w quizbocie na hasło i możliwość grania pod swoim nickiem nawet w przypadku jego utraty (przejęcie lub split). Zacząłem to wprowadzać i część kodu wciąż jest w quizbocie, ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że rodziło to więcej problemów (trudne do ogarnięcia, utraty haseł itd.), a i w przypadku gdy ktoś z tego nie korzystał, a utraciłby nicka, to i tak pojawiłaby się prośba. Więc wówczas nie weszło to w życie.

Chodzi więc o to, aby umożliwić takie zsumowanie na życzenie gracza, a nie wszystkim. Sumowane byłyby punkty także historyczne, a rekordy liczyłyby się te lepsze z obu nicków. Samo sumowanie odbywałoby się dopiero na koniec miesiąca, przed ogłoszeniem wyników i oczywiście po weryfikacji.

Tu moje do Was pytania - czy jest to dobry pomysł, co o tym sądzicie oraz czy widzicie tu jakieś błędy lub możliwe nadużycia itp. przy takim sumowaniu, a których może nie zauważam?
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: wczoraj, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#2 napisany przez Julian » środa, 12 listopada 2014, 19:44

Pomysł fajny i szlachetny. Powiem szczerze, że nie widzę potencjalnych problemów/zagrożeń, skoro i tak każdy jest weryfikowany Twoim czujnym okiem. No dobra, może poza jednym: będzie Ci się chciało? :)

Za to genialną rzeczą byłoby wspomniane rejestrowanie nicków, choć faktem jest, że łatwo byłoby zapomnieć o tym w ferworze quizowania. Tym niemniej, ode mnie + dla pomysłu sumowania.
Avatar użytkownika
Julian
Operator
Pisarz
 
Posty: 117
Dołączył: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:27
Ostatnia wizyta: sobota, 11 marca 2023, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Nick: Julek
Pytań w bazie: 479
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#3 napisany przez wilk » środa, 12 listopada 2014, 22:41

Faktycznie - średnio by mi się chciało ręcznie grzebać w plikach, dlatego dodam taką funkcję do quizbota. ;)

Nie wspomniałem o jednej istotnej kwestii. Otóż nicki miałyby być sumowane tylko na wyraźne życzenie gracza, ale co w sytuacji, gdy do Top10 trafi gracz pod kilkoma nickami, a nie wyrazi woli zsumowania? Dotychczas obowiązywała u nas taka procedura (za regulaminem):

W przypadku, gdy gracz wszedł do Top10 kilkoma nickami, wówczas liczy się tylko nick z najwyższą punktacją, zaś pozostałe nicki poza ilością zdobytych punktów mają pominięte wartości Q–punktów i są traktowane tak, jakby nie zajmowały miejsca (lecz są wliczane do sumy punktów z Top10), zaś do Top10 wchodzi tyle kolejnych osób, ile jest tych powtórzonych nicków.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: wczoraj, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#4 napisany przez Julian » czwartek, 13 listopada 2014, 19:58

No dobra, może za długo dziś pracowałem i czegoś nie widzę, ale... czy jest jakiś problem w utrzymaniu tej reguły? Sumujemy punkty graczy, którzy wyrazili na to chęć, a resztę traktujemy zgodnie z powyższym zapisem. W taki sposób można mnożyć i roztrząsać kolejne kwestie i według mnie robi się za dużo p*****lenia się z punktacją. Czemu ostatecznie nie zrobić prosto i przejrzyście sumowania wszystkim?

Inna sprawa -- jak ma wyglądać zgłaszanie chęci zsumowania? Czy to proces jednorazowy czy comiesięczny? Jeśli comiesięczny, to do kiedy należy zgłosić deklarację? Jeżeli jednorazowy, to co, jeśli ktoś się rozmyśli po jakimś czasie i odechce mu się sumowania?

Ja bym postawił jasno sprawę - od tego i tego miesiąca następuje zmiana reguł punktowania, teraz będzie tak i tak, a kto jest przeciw -- ma problem ;) Zresztą, wilku, Ty jesteś od tworzenia reguł i zawsze możesz je zmienić, włącznie z tą, do której się odnosisz :)

EDIT:
Zresztą, jak widzisz, i co osobiście mnie smuci, zainteresowanie tematem jest nikłe. Coś niedobrego się dzieje z temi graczami. Jeżeli nie interesuje ich temat, to po co się produkujemy?
Avatar użytkownika
Julian
Operator
Pisarz
 
Posty: 117
Dołączył: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:27
Ostatnia wizyta: sobota, 11 marca 2023, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Nick: Julek
Pytań w bazie: 479
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#5 napisany przez gnite » czwartek, 13 listopada 2014, 20:17

100% za. Taka opcja powinna być w standardzie i nie widzę żadnego powodu, żeby jej miało nie być.
Tylko tak - czy rekordy zawierają np. średni czas odpowiedzi? Bo jak tak, to trzeba by jakiejś dodatkowej magii. Inaczej będą przypadki, gdzie ktoś na jednym nicku miał tylko kilka szybkich odpowiedzi i wyjdzie trochę niesprawiedliwie w statystykach.
gnite

Supergracz
Ideolog
 
Posty: 15
Dołączył(a): sobota, 21 grudnia 2013, 00:14
Ostatnia wizyta: czwartek, 5 października 2017, 18:36
Nick: gnite
Pytań w bazie: 86

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#6 napisany przez Julian » czwartek, 13 listopada 2014, 20:54

Rekordy są rekordami i zawierają najkrótszy czas odpowiedzi. Nic w tej kwestii się nie zmienia.
Avatar użytkownika
Julian
Operator
Pisarz
 
Posty: 117
Dołączył: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:27
Ostatnia wizyta: sobota, 11 marca 2023, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Nick: Julek
Pytań w bazie: 479
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#7 napisany przez wilk » czwartek, 13 listopada 2014, 21:17

@Julien:

Wszystkim, nawet bez zgłaszania? :( Nieee, to byłoby dodatkowe zajęcie i śledzenie kto pod jakim nickiem grał i czy na pewno był to on (czyt. zabawa w logach). Fakt, że obecne Top10 to zwykle ok. 50-60 pozycji na miesiąc, ale jednak. Wolałbym by odbywało się to jednak poprzez zgłaszanie, a nie wszystkim.

Ja bym to widział jako jednorazową usługę (raz zgłaszasz i tylko raz to robimy, przy kolejnej potrzebie zgłaszasz się ponownie). Można byłoby wysyłać zgłoszenie standardowo przez "notes" do bota, mi na priv, na kanałowy email lub najlepiej na forum (najlepiej, bo byłby ruch tutaj :>) z informacją o jakie nicki chodzi i powodem sumowania. Zresztą po utracie nicka (o ile ktoś się nie dogada z tamtą osobą) gracz grałby pod nowym nickiem dalej, a po odzyskaniu go mógłby przenieść punkty na dawny z powrotem, więc automatyczne "odnawianie" usługi byłoby niepotrzebne. Samo sumowanie odbywałoby się przynajmniej pod koniec miesiąca, przed resetem i ogłoszeniem wyników. Ewentualnie w trakcie, o ile nie widzicie w tym czegoś złego. Informacje o sumowaniu z raportem co i ile do czego dodano pojawiałyby się w ogłoszeniach quizbotowych. Ponadto funkcja ta byłaby szansą dla sumowań historycznych nicków. Niektórzy przez te lata zbierali punkty pod różnymi nickami, więc mieliby szansę je skumulować.

Jeśli nie pojawiłyby się jakieś przeciwwskazania wobec sumowania historycznych wyników, to ja bym chciał to już od tego miesiąca umożliwić.

Ja wiem, że coś niedobrego się dzieje od dawna, bo nikt tu już niemal się nie udziela. :>

@gnite:

Nie, poza dodatkowymi informacjami typu znaczniki czasowe itp. rekordy zawierają to, co widzicie na kanale.

Co do sumowania to:

- punkty globalne, miesięczne i dniowe byłyby sumowane
- quizpoty globalne, miesięczne i dniowe byłyby sumowane
- rekord punktów miesięczny i dniowy byłby wybierany jako najlepszy z obu nicków
- rekord szału globalny, miesięczny i dniowy byłby wybierany jako najlepszy z obu nicków
- rekord czasu globalny, miesięczny i dniowy byłby wybierany jako najlepszy (najniższy) z obu nicków
- rekord znaków globalny, miesięczny i dniowy byłby wybierany jako najlepszy (najwyższy) z obu nicków

Dlaczego wyszłoby to niesprawiedliwie skoro to on je ustanowił?
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: wczoraj, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#8 napisany przez Julian » czwartek, 13 listopada 2014, 21:37

Ach, czyli szłoby to w stronę scalania punkcików/rekordów/etc. tylko w dobrze uzasadnionych przypadkach. Bo myślałem, że sumowanie miałoby objąć też tych, którzy wedle swojego widzimisię grają na kilku nickach, a już tu miałbyś sporo roboty. Dlatego też trochę sprowokowałem pytaniem o sumowanie wszystkich z zasady ;)

Sumowanie w trakcie miesiąca może doprowadzić do sytuacji, że któremuś graczowi będziesz musiał sumować kilka razy, bo coś znów dziwnego może mu się przydarzyć. Myślę, że lepiej na koniec - raz a dobrze. Historyczne wyniki owszem, czemu nie.

Zatem pomysł się klaruje -- jednorazowa usługa ze zgłoszeniem... przyjmijmy, że jednak na forum :)
Avatar użytkownika
Julian
Operator
Pisarz
 
Posty: 117
Dołączył: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:27
Ostatnia wizyta: sobota, 11 marca 2023, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Nick: Julek
Pytań w bazie: 479
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#9 napisany przez gnite » czwartek, 13 listopada 2014, 21:51

A to mój błąd. Coś mi się coś pochrzaniło, że to średni czas, a nie jeden najniższy. To w takim razie nie widzę przeszkody, oczywiście jak piszesz - tylko na życzenie. Pomysł z rejestracją też niezły, można by uzupełnić zestawem prostych skryptów do popularnych klientów, które by z automatu uwierzytelniały po wejściu na kanał.
gnite

Supergracz
Ideolog
 
Posty: 15
Dołączył(a): sobota, 21 grudnia 2013, 00:14
Ostatnia wizyta: czwartek, 5 października 2017, 18:36
Nick: gnite
Pytań w bazie: 86

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#10 napisany przez wilk » czwartek, 13 listopada 2014, 23:37

Nie, niekoniecznie w uzasadnionych (a może faktycznie?), tylko chciałbym wiedzieć po co ktoś chce scalić. Obecnie mogę wyszukiwać w wynikach fragmenty nicków, więc jeśli ktoś miałby problem, to mógłbym też inne zasugerować, np.:

Kod: Zaznacz cały
> .search *wilk*
> ,------- ----- --- -
> | Found 6 matches
> +----- --- -
> | Matches: Nooa_co_wilka, [wilk], wilk, wilk-, wilk--, ~wilk~
> `------- ----- --- -


Obawiam się, że instalowanie skryptów może być jeszcze trudniejsze dla niektórych niż napisanie "/msg QuizPL login nick hasło". ;)
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: wczoraj, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#11 napisany przez karolajn » piątek, 14 listopada 2014, 21:44

Ja jestem jak najbardziej za, zwlaszcza biorac pod uwage fakt, ze ostatnio sie troche splituje i skakanie po serverach, zmienianie nickow, gdy potem split sie konczy i wychodza jakies dziwne cyfry jest troche upierdliwe ;) Tylko na zyczenie i na forum - nie mozna przeciez nikogo na sile uszczesliwiac ;] a bedzie jakis limit nickow? :D

-edit-

Swoja droga nie sadzilam, ze wilku kiedys dojrzejesz do tego pomyslu, zeby nicki dodawac. Z tego co pamietam kiedys byles przeciwny albo przynajmniej nie bardzo za ;P A pomysl swietny.

A planujesz jakies dopisywanie hosta np? Czy tylko prosto same nicki?
karolajn

Operatorka
Guru
 
Posty: 260
Dołączyła: sobota, 15 grudnia 2007, 21:25
Ostatnia wizyta: piątek, 17 listopada 2023, 16:32
Płeć: Kobieta
Pytań w bazie: 3227

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#12 napisany przez wilk » piątek, 14 listopada 2014, 22:28

Nie, nie sądzę by limit zmian był potrzebny. Mam nadzieję, że nikt nie będzie zbyt upierdliwy, by zmieniać co drugi dzień. ;> Zresztą jeśli przyjmiemy, że będzie to robione dopiero na koniec miesiąca, to te prośby się nałożą na siebie. Jeśli już to ewentualnie limit punktów, jakieś minimum od którego uznajemy, że warto się "trudzić" np. 50 czy 100. Więcej zabawy zapewne będzie z historycznymi nickami (o ile ktoś się zgłosi), bo przydałoby się sprawdzić czy faktycznie to ta sama osoba.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: wczoraj, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#13 napisany przez wilk » sobota, 15 listopada 2014, 16:32

Póki co widzę, że pomysł przyjęliście entuzjastycznie. Jeśli nie pojawi się jakaś odmienna opinia, do powiedzmy końca przyszłego tygodnia (23.11), to umożliwimy taką "usługę" jeszcze w tym miesiącu.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2064
Dołączył: sobota, 30 lipca 2005, 15:32
Ostatnia wizyta: wczoraj, 23:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#14 napisany przez Julian » sobota, 15 listopada 2014, 16:58

Hooray for Quizzies! ;)
Avatar użytkownika
Julian
Operator
Pisarz
 
Posty: 117
Dołączył: niedziela, 25 kwietnia 2010, 17:27
Ostatnia wizyta: sobota, 11 marca 2023, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Nick: Julek
Pytań w bazie: 479
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Sumowanie nicków w quizbocie

Post#15 napisany przez odmienna opinia » wtorek, 18 listopada 2014, 12:50

popieram pomysl
Avatar użytkownika
odmienna opinia
Quizopisarz
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): wtorek, 18 listopada 2014, 12:41
Ostatnia wizyta: niedziela, 18 stycznia 2015, 22:31
Nick: marla
Pytań w bazie: 1358

Następna strona

Powrót do Quizbot

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron