Problem z kategoriami pytań

Wszystko co związane z quizbotem, czyli m.in. lista autorów pytań w bazie, ranking graczy i Top100 najlepszych wyników oraz informacje jak działa sam quizbot. Tutaj możesz także zgłaszać zauważone błędy w pytaniach oraz dowiedzieć się jak zgłaszać je bezpośrednio do bota. Możesz też poprosić o zsumowanie swoich nicków.

Quizbot: 2005-2023

Problem z kategoriami pytań

Post#1 napisany przez wilk » 2 czerwca 2015, o 22:09

Mam problem czasem z wyborem kategorii pytań. Niby taki bajer, ale chciałbym, aby było to porządnie. Przykładowo w tej chwili w bazie są takie kategorie:

  • Film
  • Seriale
  • Aktorzy i aktorki
  • Muzyka filmowa
  • Muzyka
  • Telewizja
  • Literatura
Kategorię wybieram w oparciu o to, co jest odpowiedzią na pytanie. Wolałbym nie wprowadzać zbyt wielu drobnych kategorii, w których będzie po kilka pytań tylko.

Aczkolwiek przechodząc do rzeczy. Otóż problem o ile w przypadku tytułów filmów, seriali lub nazw zespołów czy programów telewizyjnych nie ma większego problemu, to problem pojawia się gdy pytanie jest o osobę.
- w przypadku piosenkarzy i kompozytorów daję ich do "Muzyka"
- muzykę filmową wydzieliłem osobno, bo pasowała i do "Film" i "Muzyka"
- pytania o adaptację filmową idą w zależności od pytania do "Literatura" lub "Film", nie wydzielałem tutaj osobnej kategorii, bo wiele filmów jest adaptacjami, a są i oparte o gry

Teraz problem. Jeśli jest pytanie o aktora z filmu lub serialu, to wydzieliłem ich (niechętnie) do kategorii "Aktorzy i aktorki", bo czasem pytania zawierały listę ról np. "wystąpił w filmie xxx oraz serialu yyy" i tutaj pasowali oni zarówno do "Seriale" i do "Film". Niestety, co gorsze, są pytania typu "aktorka i piosenkarka", często o silnym powiązaniu do muzyki (osoba jest ewidentnie piosenkarzem, a zagrała tylko drobną rolę). Co robić, jak żyć? Zastanawiałem się nad zrobieniem zamiast tego kategorii "Celebryci"/"Showbiznes"...

Wybrane przykłady takich pytań:
- "Amerykanska piosenkarka, autorka piosenek, jedna z najslawniejszych modelek, aktorka."
- "Jest jedna z najbardziej popularnych piosenkarek i aktorek amerykanskich, jest takze producentem i rezyserem filmowym."
- "Popularna amerykanska piosenkarka muzyki country, autorka tekstow piosenek i aktorka filmowa."
- "Tancerka, aktorka i piosenkarka francuska." - tak, mamy też kategorię "Taniec" ;-)

Pytania tego typu są moją zmorą. ;/ Prosiłbym o Wasze komentarze i uwagi.

Edit: Podobny problem mam z kategoriami:

  • Mitologia
  • Wierzenia
  • Religia
Help?
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Ascendant
 
Posty: 2014
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 28 marca 2023, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Re: Problem z kategoriami pytań

Post#2 napisany przez karolajn » 6 czerwca 2015, o 13:17

Właśnie czytając tego posta miałam zaproponować po prostu jedną ogólną kategorię typu celebryci, ale mnie ubiegłeś ;P myślę, że to by był najlepszy wybór, bo tak się bawić w kategoryjki i głowić co i gdzie pasuje, to faktycznie JAK RZYĆ?!

A co do religii, to może połączyć religie i wierzenia w jedno i zostawić pod nazwą wierzenia? A mitologie osobno, bo to jednak troszkę inna bajka. Albo daj przykład tutaj też, z jakimi pytaniami jest problem ;>
karolajn

Operatorka
Guru
 
Posty: 260
Dołączyła: 15 grudnia 2007, o 21:25
Ostatnia wizyta: 23 stycznia 2023, o 20:29
Płeć: Kobieta
Pytań w bazie: 3227

Re: Problem z kategoriami pytań

Post#3 napisany przez wilk » 6 czerwca 2015, o 15:21

Można też upakować ich w "Film" wszystkich, nawet jeśli pojawia się tam informacja, że występowali w serialach. Ewentualnie kategoria "Kino".

Niestety mam sporo z tym zabawy przy każdej aktualizacji, bo chcę pododawać te kategorie porządnie, a wciąż tyle pytań bez kategorii wisi. Stąd zajmuje mi to tak dużo czasu. Teraz się zabrałem, to dopisałem kolejne 700 kategorii, a ok. 15 tysięcy pytań wciąż "gołe".

Z tymi mitoreligiowierzeniami nie jest też tak prosto. Wierzenia wywodzą się od psychologii i filozofii, to takie podstawy, potem jak powstają opowieści, to przeradza się w mity, a jak dodamy do tego kult, to mamy religię. Ale to też nie jest takie proste. Bardziej mi chodzi o uporządkowanie tego w poprawne "szufladki". Tak aby nie tworzyć ich zbyt wiele, ale jednocześnie wiedzieć, że jeśli w pytaniu pojawia się to i to, to wrzucamy do mitów, a nie wierzeń. Bo na przykład są pytania zaczynające się od "Mitologia słowiańska", ale są i "według wierzeń dawnych Słowian" itp.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Ascendant
 
Posty: 2014
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 28 marca 2023, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)


Powrót do Quizbot

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: {Common Crawl}, {Google} i 0 gości