Poradnik jak ułatwić sobie granie w quizy milionerowe

Miejsce do składania propozycji na tematy nowych quizów, sprawdzenia dotychczasowych ogólnych wyników graczy, a także lista premier, które już się odbyły – według ich autorów oraz dat. Znajdziesz tu również poradnik jak przygotować własną premierę quizową oraz jak ją zaprezentować na kanale.

Premiery: 2005-2024

Poradnik jak ułatwić sobie granie w quizy milionerowe

Post#1 napisany przez wilk » 22 stycznia 2016, o 18:58

Z uwagi na wprowadzone zmiany w skryptach milionerowych, związane z udzielaniem przez graczy odpowiedzi tylko prywatnie prowadzącemu quiz — stworzyłem dla Was poradnik dla niektórych programów do chatowania z kilkoma metodami, jak przygotować się do quizu, by móc efektywnie odpowiadać.

 • mIRC (7.43)

  1. Klasyczny „priv” — otwieramy nowe okienko poprzez dwukrotne kliknięcie na nicku osoby puszczającej quiz (na kanale lub na liście nicków z prawej strony) albo poleceniem /query nick. Przełączamy się między kanałem a prywatną rozmową klikając na zakładkach u góry (tzw. Switchbar), korzystając z drzewka z lewej strony (tzw. Treebar; jeśli go nie widzisz, to możesz włączyć go z menu „View”) albo używając skrótu klawiszowego Alt+2 do Alt+9 (cyfra odpowiada kolejnej pozycji okna na pasku zakładek, Alt+1 to okno statusowe).

   Aby jeszcze bardziej usprawnić przełączanie okienek, możesz skorzystać z przydatnego triku. Uaktywnij okienko z privem, a następnie kliknij (na pasku zakładek lub drzewku) nasz kanał albo użyj jego skrótu klawiszowego. Od teraz klikając ponownie nasz kanał lub używając tego samego skrótu, będziesz w kółko przenosić się między kanałem i tym samym privem.

  2. Metoda dla nerdów — odpowiedzi udzielasz puszczającemu quiz po prostu używając polecenia /msg nick abcd (oczywiście wybierasz tylko jedną z tych literek). Pole wpisywania tekstu ma wbudowaną historię poleceń, więc następnym razem wystarczy, że wciśniesz strzałkę do góry i przywrócisz od razu całe ostatnie polecenie.

   Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie grę, możesz włączyć drugie pole poleceń klawiszem Alt+Q. Dzięki temu masz dwa pola (i każde z własną historią poleceń!) — jednego możesz używać do rozmów na kanale, a w drugim wpisywać podane powyżej polecenie wysyłania odpowiedzi.

  3. Podzielony ekran — otwórz okienko z privem tak, jak w punkcie 1, a następnie uaktywnij okno kanału. Teraz kliknij ikonkę z paska ikon albo wybierz z menu „Window” opcję „Tile Horizontal”. Dzięki temu wszystkie okienka masz jednocześnie widoczne na ekranie — masz podgląd na quiz i możesz odpowiadać bez ich przełączania.

   Niestety jeśli masz dużo otwartych kanałów, to może nie wyglądać to zbyt dobrze i konieczna będzie ich reorganizacja poprzez rozszerzenie/przesunięcie. Sposób ten najlepiej działa z dwoma oknami (np. na górze kanał, a na dole priv).

  4. Okienko na wierzchu — jeśli nie jest widoczne, to uaktywnij okno kanału, teraz otwórz okienko z privem tak, jak w punkcie 1, a następnie kliknij je prawym przyciskiem myszy na pasku zakładek lub na drzewku i wybierz opcję „Desktop”. Spowoduje to jego otworzenie jako nowego okna systemowego, a w tle powinno pozostać widoczne okienko z kanałem. Dla zachowania okna na wierzchu kliknij raz jeszcze prawym przyciskiem myszy na pasku tego nowego okienka i wybierz dostępną teraz opcję „On Top”.

   Aby uporządkować mIRCa po quizie po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku oddzielnego okna z privem i ponownie wybierz opcję „Desktop”, co przywróci je do normalnej postaci.

   Ta i poprzednia metoda są najwygodniejsze, przy czym ta nadaje się świetnie jeśli masz wiele otwartych kanałów.
 • irssi (0.8.15, autostick_split_windows=ON)

  1. Klasyczny „priv” — otwieramy nowe okienko do osoby puszczającej quiz poleceniem /query nick. Przełączamy się między kanałem a prywatną rozmową używając skrótu klawiszowego Alt+2 do Alt+0 i Alt+q do Alt+o (Alt+1 to okno statusowe) albo polecenia /window X, gdzie za „X” podstaw numer wybranego okna.

   Aby jeszcze bardziej usprawnić przełączanie okienek, możesz je przesunąć. Zapamiętaj numer okna z kanałem, przełącz się na okno z privem i wpisz polecenie /window move X, gdzie za „X” podstaw zapamiętaną liczbę+1. Teraz oba okna są ustawione jedno po drugim, a zarazem i ich skróty klawiszowe.

  2. Metoda dla nerdów — odpowiedzi udzielasz puszczającemu quiz po prostu używając polecenia /msg nick abcd (oczywiście wybierasz tylko jedną z tych literek). Pole wpisywania tekstu ma wbudowaną historię poleceń, więc następnym razem wystarczy, że wciśniesz strzałkę do góry i przywrócisz od razu całe ostatnie polecenie.

  3. Podzielony ekran — otwórz okienko z privem tak, jak w punkcie 1 i zapamiętaj jego numer, a następnie uaktywnij okno kanału. Teraz wpisz polecenie /window show X, gdzie za „X” podstaw zapamiętaną liczbę, a ekran zostanie podzielony na pół: na dole kanał, a na górze priv. Aby pisać na privie wybierz odpowiedni skrót klawiszowy (rozeznać się możesz w tym, które z nich jest aktywne np. po tym, że jest pod nim wyświetlany zegar). Wskazówka: w zależności od tego, w którym z okien wywołasz powyższe polecenie podziału — to będzie tym dolnym, a górne będzie „przyklejone”.

   Dla wygody ewentualnego przełączania i rozmawiania podczas quizu, możesz przesunąć okienko z privem zaraz obok okna kanału tak, jak opisałem w punkcie 1, dzięki czemu ich skróty klawiszowe będą obok siebie.

   Aby uporządkować irssi po quizie i przywrócić poprzedni układ okienek wpisz polecenia: /window stick X off i /window hide X, gdzie za „X” podstaw numer okna z privem.
 • YChat (X-Chat 2) (2.8.6-2), a także XChat (2.8.9)

  1. Klasyczny „priv” — otwieramy nowe okienko poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na nicku osoby puszczającej quiz (na kanale lub na liście nicków z prawej strony) i wybranie opcji „Open Dialog Window” albo poleceniem /query nick. Przełączamy się między kanałem a prywatną rozmową klikając na zakładkach na dole lub na drzewku okien z lewej strony (zależnie co mamy włączone) albo używając skrótu klawiszowego Alt+2 do Alt+9 (cyfra odpowiada kolejnej pozycji okna na pasku zakładek/drzewku, Alt+1 to okno statusowe).

  2. Metoda dla nerdów — odpowiedzi udzielasz puszczającemu quiz po prostu używając polecenia /msg nick abcd (oczywiście wybierasz tylko jedną z tych literek). Pole wpisywania tekstu ma wbudowaną historię poleceń, więc następnym razem wystarczy, że wciśniesz strzałkę do góry i przywrócisz od razu całe ostatnie polecenie.

  3. Okienko na wierzchu — jeśli nie jest widoczne, to uaktywnij okno kanału, teraz otwórz okienko z privem tak, jak w punkcie 1, a następnie kliknij je prawym przyciskiem myszy na pasku zakładek/drzewku i wybierz opcję „Detach” albo użyj skrótu klawiszowego Ctrl+I. Spowoduje to jego otworzenie jako nowego okna systemowego, a w tle powinno pozostać widoczne okienko z kanałem. Niestety program nie pozwala na przypięcie okna na stałe na wierzchu, więc każde kliknięcie poza jego obszarem spowoduje ukrycie okna. Przywrócić je można jak każde standardowe okienko programu poprzez Alt+Tab.

   Aby uporządkować YChat po quizie wybierz z menu „XChat” oddzielnego okna z privem opcję „Attach” albo użyj skrótu klawiszowego Ctrl+I, co przywróci je do normalnej postaci.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2063
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 24 lutego 2024, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Powrót do Premiery quizowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: {Common Crawl} i 0 gości