Poradnik jak zainstalować mIRCa i wejść na kanał #QuizPL

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kanale, poznać historię jego powstawania, dowiedzieć się kto nim administruje i jaki jest regulamin, zobaczyć osiągnięcia naszych najlepszych graczy oraz sprawdzić globalny ranking Q-punktów, bądź poczytać kompendium wiedzy o quizach IRC-owych.

Polecenia: IRC, quizbot, statbot, funbot

Poradnik jak zainstalować mIRCa i wejść na kanał #QuizPL

Post#1 napisany przez DeMetylen » 5 marca 2006, o 22:09

Przygotowaną przez nas paczkę z mIRCem (wersja portable — wystarczy tylko rozpakować archiwum ZIP i uruchomić program), skonfigurowaną na potrzeby łączenia się z naszym kanałem i komfortowego grania oraz puszczania quizów (zawiera zestaw skryptów quizowych) możesz pobrać stąd: mIRC.

Uwaga: Paczka zawiera program mIRC w oryginalnej postaci shareware (30-dniowy trial). W licencję musisz zaopatrzyć się samodzielnie u producenta aplikacji.

Poniższy poradnik i screeny zostały przygotowane dla nieco starszej wersji mIRCa. W aktualnej wersji okienka mogą minimalnie się różnić.

Na samym początku pobieramy mIRCa ze strony: https://www.mirc.com/get.html

Gdy wejdziemy na powyższą stronę, po prawej mamy coś takiego jak: Download mIRC. Klikamy na to i przechodzimy na drugą stronę, gdzie klikamy Download Now. Odczekujemy chwilkę i zapisujemy program na dysk.

Następnie uruchamiamy ściągnięty plik i przystępujemy do instalacji:

Obrazek

Tutaj postępujemy zgodnie ze wskazówkami instalatora — klikamy Next >. Jeśli uda nam się prawidłowo wykonać tę komendę, otrzymamy taki obrazek:

Obrazek

Tutaj klikamy przycisk I Agree, bo i tak nikt nie czyta warunków licencji, choć pamiętaj, że mIRC nie jest darmowy i po 30 dniach musisz go zarejestrować lub odinstalować. Jeśli i to nam się uda, otrzymamy takowy efekt:

Obrazek

Destination Folder => katalog, w którym chcemy aby znalazł się nasz program do łączenia się z IRCem, czyli mIRC. Najlepiej to zostawić — klikamy Next > i przechodzimy do:

Obrazek

Select the type of install => rodzaj instalacji. Wybieramy Full, o ile nie jest to wybrane, bo przecież chcemy wszystkie niezbędne elementy i klikamy Next >.

Obrazek

Tutaj wybieramy dodatkowe opcje instalacji. Najlepiej zostawić wszystko zaznaczone jak powyżej i klikamy Next >.

Obrazek

Podsumowanie naszych wyborów. Jeśli się wszystko zgadza, to naciskamy przycisk Install. W ten sposób mIRC znajdzie się już na naszym komputerze. Jeśli wszystko nam się uda, po sprawnie przeprowadzonej instalacji otrzymamy coś takiego:

Obrazek

Zaznaczamy tylko Run mIRC, co uruchomi nam od razu mIRCa po instalacji. Na końcu przyciskamy Finish.

Instalacja gotowa. Teraz przechodzimy dalej, do części bardziej trudnej, czyli wchodzenie na serwer oraz kanał. :)

Po uruchomieniu mIRCa powinno wyskoczyć takie okienko:

Obrazek

:!: Jeśli mimo wszystko pojawi się coś innego, zamknij te wyskakujące okienka i wejdź (na górze jest taka belka): Tools => Options. Wówczas powinno otworzyć się powyższe okienko.

Teraz należy wymyślić ksywkę i wpisać ją w Nickname, a w Alternative wpisujemy drugi nick w razie jakby pierwszy był przez kogoś zajęty.

Po lewej stronie naszego okienka mamy drzewko. Zaznaczamy Servers, co powinno nam dać taki oto efekt:

Obrazek

Mamy tu do wyboru co prawda naszą sieć IRCnet, niestety nie uwzględnili tam polskich serwerów, a przecież chcemy mieć jak najlepsze połączenie. Dlatego naciskamy przycisk Add. Jeśli udało nam się to zrobić wyskoczy nam kolejne małe okienko, które wypełniamy jak poniżej:

Obrazek

Jeśli chcesz możesz zmienić sobie pole Description. Klikamy na przycisk Add.

Obrazek

Wróciliśmy do poprzedniego okienka i mamy zaznaczony nowo dodany serwer, a jeśli nie jest zaznaczony, to sami go zaznaczmy. Klikamy teraz Select.

Obrazek

To okienko już znamy. Tutaj klikamy Connect.

Jeśli wcześniej wszystko wpisaliśmy dobrze, bez literówek i innego tego typu akcji, po przyciśnięciu tego przycisku mIRC powinien nawiązać połączenie z siecią, a serwer nam się przedstawić (powinieneś ujrzeć pod koniec m.in. napis End of MOTD command.). Wyskoczy nam również okienko z listą kanałów do wyboru, tzw. Favourites. Zamykamy je klikając OK.

:!: Jeśli jednak podczas połączenia pojawiły się jakieś błędy lub łączymy się w nieskończoność, to powinniśmy wrócić do miejsca, w którym ustawialiśmy serwer, czyli Tools => Options, z drzewka wybrać Servers, zaś z listy wybrać inną pozycję, ale koniecznie z sieci IRCnet. Któryś powinien zaskoczyć. W razie problemów pisz śmiało na Obrazek. :)

Na sam koniec należy się połączyć z naszym kanałem.

Zakładamy że nick, który wybrałeś nie jest zajęty, zresztą jeśli będzie, to zostanie Ci to zakomunikowane. Do zmiany nicka służy komenda: /nick 'nazwa', gdzie 'nazwa', to nowy nick jaki wybierzemy. Dobrze, ale wróćmy do łączenia się z kanałem. Poprzednio wyskoczyło nam okienko, w którym można wpisać nazwę kanału i kliknąć Join, ale tutaj zaproponuję inną metodę.

Na samym dole mamy linię, w której będziemy pisali na kanałach oraz gdzie będziemy mogli uruchamiać połączenia. Wpisujemy tam /join #QuizPL, tak jak na obrazku:

Obrazek

Naciskamy Enter i powinniśmy znaleźć się na kanale. :)


Milej zabawy! :)
Avatar użytkownika
DeMetylen (autor wątku)
Quizopisarz
Wieszcz
 
Posty: 208
Dołączył(a): 30 lipca 2005, o 17:54
Ostatnia wizyta: 6 września 2013, o 11:20
Pytań w bazie: 2197

Poradnik jak zainstalować mIRCa i wejść na kanał #QuizPL

Post#2 napisany przez wilk » 8 czerwca 2006, o 14:10

Poniższy poradnik i screeny zostały przygotowane dla nieco starszej wersji mIRCa. W aktualnej wersji okienka mogą minimalnie się różnić.

1. Ochrona przed floodem (własnym).

Czasem na IRC-u można zauważyć jak ktoś wylatuje z reasonem „Excess Flood”. Sytuacja taka ma miejsce, gdy wkleimy gdzieś zbyt dużą porcję tekstu — wówczas serwer broniąc się rozłącza takiego użytkownika. Jest to szczególnie istotne podczas puszczania własnych premier quizowych. Można łatwo uchronić się przed rozłączeniem ustawiając poniższe opcje:

Obrazek


2. Logowanie rozmów.

Jeśli lubisz wspominać, to możesz włączyć opcję logowania tego co dzieje się na kanałach. Jeśli wolisz by pogrubienia, podkreślenia czy kolorki były usuwane przed zapisaniem, to zaznacz opcję „strip codes”.

Obrazek


3. Podświetlanie naszego nicka.

Żeby nie przegapić wiadomości pisanych do nas (lub o nas) możesz skorzystać z podświetlania komunikatów zawierających nasz nick. Otwórz wbudowaną „książkę adresową”:

Obrazek

A następnie na zakładce „Highlight”, pamiętając o zaznaczeniu opcji „enable highlight”, dodaj nowy wpis korzystając z poniższego wzorca. Używając aliasu „$me” zapewniasz sobie podświetlanie dowolnego bieżącego nicka.

Obrazek

4. Podstawowe polecenia IRC.

Listę podstawowych poleceń wraz z opisem znajdziesz pod tym linkiem: IRC.

5. Skonfigurowany mIRC.

Pod poniższym adresem znajduje się specjalnie przygotowana wersja programu mIRC, która jest już przez nas skonfigurowana. Wystarczy ją tylko spersonalizować zmieniając sobie nick oraz zapoznać się z plikiem „-= Przeczytaj mnie =-.txt”.

mIRC — archiwum zip (ok. 2 MB)

Uwaga: Paczka zawiera program mIRC w oryginalnej postaci shareware (30-dniowy trial). W licencję musisz zaopatrzyć się samodzielnie u producenta aplikacji.
Avatar użytkownika
wilk
Operator
Budda
 
Posty: 2066
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 15 kwietnia 2024, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)


Powrót do O #QuizPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: {Common Crawl} i 0 gości