Małe co nieco o lagach i splitach

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kanale, poznać historię jego powstawania, dowiedzieć się kto nim administruje i jaki jest regulamin, zobaczyć osiągnięcia naszych najlepszych graczy oraz sprawdzić globalny ranking Q-punktów, bądź poczytać kompendium wiedzy o quizach IRC-owych.

Polecenia: IRC, quizbot, statbot, funbot

Małe co nieco o lagach i splitach

Post#1 przez wilk » 21 maja 2008, 23:11

Niejednokrotnie zauważyłem, że ludzie nie orientują się w niektórych zagadnieniach związanych z ircem, stąd postanowiłem skrobnąć (a raczej w części przenieść z poprzedniego regulaminu) wyjaśnienie czym jest lag, splity i dlaczego nie warto wykopywać wiszącej sesji.

Otóż lag na ircu to nic innego jak opóźnienie. Może ono wynikać zasadniczo z czterech podstawowych przyczyn:

  1. Twoje łącze. Pamiętaj, że przepustowość Twojego łącza nie jest nieskończona i jest znacznie mniejsza niż przepustowość serwerów irc. Jeżeli uruchomisz wiele programów obciążających łącze, takich jak eMule, to na pewno wysycisz swoje pasmo i pojawią się znaczące lagi. Może on także wynikać z problemów z Twoim łączem.

  2. Odległość od serwera. Elektrony w kablu czy nawet fotony w światłowodzie mają skończoną prędkość, a co więcej musisz pamiętać, że na drodze między Tobą, a serwerem irc znajduje się wiele urządzeń, które także wprowadzają opóźnienia. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest łączenie się z fizycznie najbliższym serwerem irc dla Twojego miejsca zamieszkania, gdyż serwery irc zazwyczaj są oparte o szybsze akademickie łącza internetowe.

  3. Serwery irc. Nawet serwery irc mają swoje gorsze chwile i czasem się rozłączają (rozlinkowują). Powstają wtedy splity, które można zaobserwować jako rosnący lag i po krótkim czasie nagłe opuszczenie znacznej liczby graczy kanału. Zazwyczaj nie trwają dłużej niż kilka minut. Jeśli nie możesz się doczekać na jego koniec, to możesz spróbować zmienić serwer. Lecz nie zdziw się, że Twoj nick będzie zablokowany do czasu zakończenia się splitu.

  4. Punkty karne tzw. penalty points. Jest to funkcja wprowadzona w serwerach irc i mająca na celu zapobieganie tzw. floodom i masowym kickom/deopom. Niestety powoduje ona najbardziej odczuwalne lagi, także dla skryptów quizowych. Jeśli nie chcesz się zagłębiać w aspekty techniczne tego rozwiązania, to najprościej mówiąc: im więcej szybko coś wysyłasz tym sam sobie szkodzisz i zwiększasz sobie tylko laga. Rozwiązanie to polega na tym, że każdy użytkownik ma po stronie serwera specjalny licznik, który jest dekrementowany (zmniejszany) co sekundę aż do zera. Wysyłanie wiadomości do serwera powoduje dodanie do licznika wartości 3 plus 1 za każde sto znaków. Podobnie zmiana topica, kicki, tryby kanałowe i inne polecenia powodują zwiększanie się tego licznika. Póki licznik ten mniejszy jest od 10 to nic się nie dzieje, w chwili gdy osiągnie on wartość 10 to użytkownik otrzymuje od serwera laga na 10 sekund (przy czym dekrementacja naturalnie dalej trwa). Nie jest to typowy lag, bowiem gracz widzi normalnie wszystko to co dzieje się na kanale, a jedynie jego wysyłane wiadomości są obarczone tym lagiem. Jest to najbardziej odczuwalne np. podczas pytań o jakieś liczby, kiedy gracze często szybko piszą kolejne liczby i mimo że pytanie dawno już się skonczyło, to ich odpowiedzi przychodzą na kanał nawet przez kilka następnych pytań. Gdy licznik osiągnie wartość 20 to serwer irc Cię rozłączy (z quitem Excess flood lub Max SendQ exceeded).

Słowo odnośnie zablokowanych nicków. Otóż jeśli serwer rozłączył Cię podczas splitu lub też postanowiłeś(aś) zmienić serwer w trakcie splitu na kanale, to Twój nick zostanie zablokowany do czasu zakończenia się splitu lub przez 30 minut, zależy co stanie się szybciej. Jakakolwiek próba zmiany nicka skończy się komunikatem "Nick/channel is temporarily unavailable". Taki sam komunikat ujrzysz w przypadku wyjścia z kanału w trakcie splitu, gdy byłeś jego jedynym użytkownikiem. W przypadku gdy split nie zakończy się w ciągu 30 minut, a po zwolnieniu nicka Ty go zmienisz, to jeśli serwer powróci (a nie został zrestartowany), to może dojść do kolizji nicków, przez co serwer zmieni Ci nicka na tzw. uid (/nick 0).
W przypadku gdy straciłeś(aś) połączenie z ircem, ale po powrocie na niego Twoja sesja wciąż "wisi", to nie ma najmniejszego sensu prosić operatorów o jej wykopanie czy też samemu to robić, bo to nie zwolni nicka, ani nie przyspieszy jego "oddania". Musisz tak, siak czy owak odczekać ok. 5 minut (tak, to właśnie dlatego widzisz co 5 minut pod mIRCem tzw. "Ping? Pong!" gdy nic nie piszesz, inne klienty irc zwykle to ukrywają) aż sama poleci.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Ascendant
 
Posty: 1866
Dołączył: 30 lipca 2005, 16:32
Lokalizacja: #QuizPL @ IRCnet
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 14715
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Powrót do O #QuizPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Apple, Common Crawl i 2 gości