Poradnik jak wejść na kanał #QuizPL w Operze

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kanale, poznać historię jego powstawania, dowiedzieć się kto nim administruje i jaki jest regulamin, zobaczyć osiągnięcia naszych najlepszych graczy oraz sprawdzić globalny ranking Q-punktów, bądź poczytać kompendium wiedzy o quizach IRC-owych.

Polecenia: IRC, quizbot, statbot, funbot

Poradnik jak wejść na kanał #QuizPL w Operze

Post#1 przez wilk » 26 grudnia 2008, 14:12

Niestety Opera w wersjach nowszych niż 12.17 nie posiada już wbudowanego klienta IRC.

Poradnik ten jest dla użytkowników przeglądarki internetowej Opera. Jeśli jej jeszcze nie posiadasz, to możesz ją ściągnąć z tej strony. Poradnik ten dotyczy angielskiej wersji językowej, więc jeśli przy instalacji lub w opcjach wybrałeś np. polską, to będziesz mieć polskie opisy menu i przycisków, ale ich rozmieszczenie będzie identyczne.


Na początku z głównego przycisku Opery wybieramy pozycję Mail and Chat Accounts, tak jak na poniższym zdjęciu:

Obrazek


Po jej wybraniu jeśli nie miałeś dotąd założonych kont wyskoczy okienko proszące o założenie pierwszego, na co oczywiście się zgadzamy klikając Yes:

Obrazek

Jeśli zaś jakieś są już założone, to pojawi się poniższe okienko zawierające dotychczasowe konta. Tutaj klikamy Add.

Obrazek


Tak czy inaczej otworzymy kreatora nowego konta. Dostępnych w nim będzie kilka rodzajów kont, ale nas interesuje tylko pozycja Chat (IRC), więc ją zaznaczamy i klikamy Next >.

Obrazek


Tutaj mamy do wypełnienia Real name, w którym możemy wpisać nasz opis, zaś w E-mail address nasz adres mail. Oba możemy jednak pozostawić puste. Klikamy Next >.

Obrazek


Wymyślamy sobie pseudonim (identyfikator na IRC-u) i wpisujemy go w pole Nick, po czym przechodzimy dalej klikając Next >.

Obrazek


W poniższym okienku będziesz mieć listę sieci IRC do wybrania. Niestety brakuje na niej polskich serwerów, a przecież chcemy mieć jak najlepsze połączenie, dlatego wpisz tam polska.irc.pl i kliknij Finish co zakończy konfigurowanie nowego konta.

Obrazek


Po utworzeniu konta Opera nawiąże połączenie z siecią IRC i ściągnie listę wszystkich nie ukrytych kanałów (pokoi). Niestety trwa to dłuższą chwilę. Zapewne na jej górze ujrzysz całą masę nonsensownych kanałów włoskich…

Obrazek


Poniższe dwa kroki możesz pominąć, ale są one zalecane, gdyż pozwalają na użycie standardu kodowania znaków UTF-8, który jest używany na IRC-u do zapisywania znaków diakrytycznych (ą, ę, itd.). Poza tym okienko, które się pojawi pozwala na przejrzenie aktualnej konfiguracji i jej ewentualne dostosowanie.

Zaznacz swoje konto, kliknij Account, a z rozwiniętej listy wybierz pozycję Properties.

Obrazek


Na trzeciej zakładce Outgoing z listy wybierz utf-8 i zamknij okienko klikając OK.

Obrazek


Aby wejść na nasz kanał quizowy wpisz w polu filtru quizpl i kliknij dwa razy na jego nazwie, co otworzy zakładkę z kanałem. Na koniec mogą pozostać jakieś otwarte okienka, więc zamykamy je klikając Close.

Obrazek


Voila! Jesteś z nami. :)

Obrazek

Opera jest na tyle przyjazna użytkownikowi, że automatycznie zapamiętuje odwiedzony kanał w panelu Chat. Wybierając tylko jego nazwę z listy sama połączy się z siecią i wejdzie na kanał.


Miłej zabawy! :)
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Ascendant
 
Posty: 1866
Dołączył: 30 lipca 2005, 16:32
Lokalizacja: #QuizPL @ IRCnet
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 14715
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Powrót do O #QuizPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Common Crawl i 1 gość