Format kodowania znaków

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kanale, poznać historię jego powstawania, dowiedzieć się kto nim administruje i jaki jest regulamin, zobaczyć osiągnięcia naszych najlepszych graczy oraz sprawdzić globalny ranking Q-punktów, bądź poczytać kompendium wiedzy o quizach IRC-owych.

Polecenia: IRC, quizbot, statbot, funbot

Jakiego formatu kodowania używasz?

UTF-8
3
50%
ISO 8859-2 (Latin-2)
2
33%
Windows-1250 (CP 1250)
0
Brak głosów
inny (podaj jaki)
0
Brak głosów
nie orientuję się
1
17%
 
Liczba głosów : 6, liczba głosujących : 6

Format kodowania znaków

Post#1 napisany przez wilk » 24 kwietnia 2010, o 15:00

Interesuje mnie jak wygląda rozkład sposobu kodowania znaków wśród naszych kanałowiczy. Zapewne większość osób pisze pomijając ogonki czy tym bardziej znaki typograficzne, ale chodzi mi tutaj o samą możliwość zobaczenia polskich znaków z ogonkami zamiast "krzaczków" w swoim programie.

Małe wyjaśnienie:

  • UTF-8 - jest to od kilku lat aktualny standard kodowania polskich znaków na IRC-u, jak zresztą w całym Internecie, po drobnej konfiguracji jest dostępny w irssi oraz w najnowszych wersjach mIRC-a.

  • ISO 8859-2 - był to dawny standard kodowania na IRC-u, jak również standard kodowania znaków na platformach uniksowych/linuksowych, a więc np. w programach irssi, /tere fere/.

  • CP 1250 - jest to standard kultywowany przez Microsoft, który tylko sprawiał problemy, do pewnego czasu był to jedyny standard wspierany przez mIRC-a.

Jeśli nie wiesz jaki standard kodowania wykorzystuje Twój program do IRC, to napisz w komentarzu nazwę tego programu i jego wersję. Podobnie daj znać jeśli używasz innego, egzotycznego jak na te czasy standardu kodowania.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Budda
 
Posty: 2063
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 24 lutego 2024, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Powrót do O #QuizPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: {Common Crawl} i 0 gości