Strona 1 z 1

Format kodowania znaków

PostNapisane: 24 kwietnia 2010, o 15:00
napisany przez wilk
Interesuje mnie jak wygląda rozkład sposobu kodowania znaków wśród naszych kanałowiczy. Zapewne większość osób pisze pomijając ogonki czy tym bardziej znaki typograficzne, ale chodzi mi tutaj o samą możliwość zobaczenia polskich znaków z ogonkami zamiast "krzaczków" w swoim programie.

Małe wyjaśnienie:

  • UTF-8 - jest to od kilku lat aktualny standard kodowania polskich znaków na IRC-u, jak zresztą w całym Internecie, po drobnej konfiguracji jest dostępny w irssi oraz w najnowszych wersjach mIRC-a.

  • ISO 8859-2 - był to dawny standard kodowania na IRC-u, jak również standard kodowania znaków na platformach uniksowych/linuksowych, a więc np. w programach irssi, /tere fere/.

  • CP 1250 - jest to standard kultywowany przez Microsoft, który tylko sprawiał problemy, do pewnego czasu był to jedyny standard wspierany przez mIRC-a.

Jeśli nie wiesz jaki standard kodowania wykorzystuje Twój program do IRC, to napisz w komentarzu nazwę tego programu i jego wersję. Podobnie daj znać jeśli używasz innego, egzotycznego jak na te czasy standardu kodowania.