Zapraszamy co niedzielę od 21 na wieczór nowych premier quizowych oraz 24/7 na wspólną grę w quizbota.

Podczas jednego z quizów odwiedziło nas 62 graczy.
Najbardziej przytłaczające graczy premiery miały po 200 pytań i były takie trzy: dwie wilka (trwały: 1 godz. 20 min. 19 sek. i 1 godz. 1 min. 34 sek.) oraz eggrodda (43 min. 49 sek.)
goniec_polski miał na tyle energii, by ustrzelić aż 5 quizpotów jeden zaraz po drugim w kolejnych pytaniach i jest jednocześnie posiadaczem rekordu 4 seryjnych quizpotów. Innym osobom udało się co najwyżej trzy seryjne zrobić.
Pytania familiadowe (te z wieloma odpowiedziami na jedno pytanie) dla ułatwienia często oferują kilka wersji tej samej odpowiedzi lub wersje językowe (co zaznaczone jest w pytaniu jako "pol./ang."), np. "Ocean Spokojny" i "Pacyfik" mogą zaliczyć tę samą odpowiedź.
eggrodd przygotował aż 34,5 (jedna w parze) premier quizowych w trakcie jednego tylko miesiąca. Było to w styczniu 2008 roku. Co więcej także kolejne dwa miejsca w rankingu należą do eggrodda z 32 i 22,5 (jedna w parze) premierami quizowymi. Dopiero na czwartym miejscu jest SyjaM_ka z 20,5 (jedna w parze) premierkami w jednym miesiącu.
Aż 26 osób przygotowało przynajmniej 10 premier quizowych dla kanału lub jest autorem przynajmniej 500 pytań w bazie quizbota. Są nimi: _AdamS_, Andrrew, arasel, atufka, delicja, DeMetylen, Ebo1a, eggrodd, Felcia, goniec_polski, grabarz, Julek, karolajn, kojotka, KrzS, litlegirl, marla, Nooa, shannon, Sielka, Spankin, swierszcz, SyjaM_ka, Wakko, wilk, Yoel. Na chwilę obecną najwięcej quizów napisała atufka (437 quizów z 1865 wszystkich, co daje 23,4%), zaś autorem największej liczby pytań jest eggrodd (21879.5 pytania z 112777 w bazie, co daje 19,4%).
W quizbocie także możecie udzielać odpowiedzi prywatnej do bota podczas pytań milionerowych, jeśli obawiacie się, że ktoś ją zgapi. Zrobicie to w identyczny sposób, jak podczas premiery quizowej, czyli np. "/msg QuizPL c".
Grając w premiery quizowe pierwsze trzy miejsca (mogą być remisy) trafiają dalej do rankingu quizowego oraz ogólnego, o ile gracze zdobyli przynajmniej jeden punkt. Ale także czwarta osoba może zostać nagrodzona, jeśli zdobyła przynajmniej 50% punktów zwycięzcy quizu i na miejscach I-III nie było remisów. Co więcej, sam udział w quizach także jest nagradzany - wystarczy zagrać w przynajmniej 7 premier i zdobyć w każdej co najmniej 10% punktów zwycięzcy.
Gracz, któremu udało się osiągnąć wysokie wyniki w swojej karierze na kanale wyróżniany jest w rankingach w specjalny sposób. Utworzone są trzy specjalne grupy: Supergracze oznaczani koroną, jeśli osobie udało się zdobyć przynajmniej 1000 Q-punktów (punktów quizowych) w ogólnym rankingu; Quizopisarze oznaczani ikonką "Q", którzy przygotowali dużo premier quizowych dla kanału lub są autorami dużej liczby pytań w bazie quizbota oraz Quizowygrywacze również oznaczani poprzez "Q", którzy pochwalić się mogą wieloma wygranymi quizami lub dużą aktywnością w quizbocie.
Przy obecnych ustawieniach Quizbota najwięcej punktów za odpowiedź można uzyskać w pytaniu szybkim (oznaczone jako "szybko!" i trwają tylko 10 sekund), gdy jest to nasza co 7. odpowiedź oraz zrobimy przy tym Quizpota, czyli 4 punkty. A gdy Quizpot jest podwójny, to i więcej. Zaś największa strata nas czeka, jeśli odpowiemy błędnie podczas własnego streaka w pytaniu milionerowym: -2 punkty.
Pomysłodawcą quizpotów byli wojex i criville. Pierwszy je zaproponował, drugi wymyślił dla nich nazwę (13.04.2007 01:53:31< criville> then call it quizpot). Na kanale pojawiły się 12 września i pierwszego oficjalnego zdobył [Rybek], choć już wcześniej niektórzy je sobie oznaczali "19:40:26<+wojex> quizpot !".
W pytaniach z wyborem (milionerowe) w Quizbocie można otrzymać dodatkowy punkt, jeśli pospieszymy się i udzielimy odpowiedzi (można także prywatnie do bota) zanim bot wyświetli ponaglenie, iż czas dobiega końca (10+10 sekund).
Quizpoty same w sobie są dużym osiągnięciem, ale można wycisnąć z nich jeszcze więcej. Można zrobić ich serię, która oznaczana jest jako quizpot podwójny, potrójny lub wielokrotny (dla ułatwienia po quizpocie nie losują się np. pytania milionerowe). Można także zrobić multipota oznaczanego jako *2, *3 itd., gdy szybkość jest kolejną wielokrotnością czasu odpowiedzi.
Pytania quizbota oraz niektórych skryptów quizowych zabezpieczone są tzw. antygooglerem, który wprowadza niewidoczne litery w kolorze tła tekstu zamiast spacji. Kopiując taki tekst i wklejając do np. Google'a nie jest możliwym szybko wyszukać odpowiedzi na pytanie, bo dodatkowe literki wówczas się ujawniają, co opóźnia lub eliminuje tzw. googlerów.
Niektóre skrypty quizowe jak AntyGoogler oyeya, modyfikacja Mieszacza przez oyeya czy iQuiz wilka po zaliczeniu poprawnej odpowiedzi czekają jeszcze około sekundę na drugiego (innego) najszybszego gracza i przydzielają mu tyle samo lub mniej punktów. Zrekompensować to ma szybkość rozgrywki czy poziom trudności/łatwości pytań.
Grając w quizbocie wyniki rejestrowane są w aż sześciu różnych rankingach: suma punktów, rekordy punktowe, szybkość odpowiadania, czas odpowiadania, najdłuższa seria nieprzerwanych odpowiedzi i suma zdobytych quizpotów. Ponadto rankingi te podzielone są na przedziały czasowe: z danego dnia, bieżącego tygodnia, tego miesiąca, tegoroczne oraz globalne (życiowe).
Autorzy quizów mogą skorzystać z małego programiku Mieszacz.exe napisanego przez wilka, który wykrywa i poprawia najczęstsze błędy w formacie plików z pytaniami, koryguje znaki drukarskie oraz diakrytyczne, usuwa puste linie i powtórzone spacje, pozwala przemieszać kolejność pytań, przygotować quizy typu Pomieszany oraz generować szablony quizów.
11 kwietnia 2021 roku odbył się pierwszy i jak dotąd jedyny quiz milionerowy, w którym żaden z zawodników, a było ich ośmiu, nie pomylił się ani razu (zwykle są to góra 2-3 osoby). Quiz był z "imion znanych Polaków".
Pomysł na quizy z linkiem do obrazka (obrazkowe) zaproponował quizowicz wilk 11 maja 2007 roku. Pierwszy quiz obrazkowy odbył się 31 lipca 2007 roku i został napisany przez Ebolę. Zawierał pytania o kadry z filmów, obrazy z urządzeniami, flagi krajów lub kontury państw.
Quizy obrazkowe (z linkiem) to nie tylko quizy prezentowane za pomocą skryptu Dizzy/iQuiz. Skrypt Familiady wykorzystał eggrodd 23 sierpnia 2015 r. (pomysł padł 30 lipca), by pytać o obiekty na obrazku, uzupełniać hasła krzyżówki, wyszukiwać wyrazy w diagramie czy odszukiwać różnice między dwoma obrazkami. Zaś 17 grudnia 2017 r. (pomysł z 14 września) litlegirl przeprowadziła quiz oparty o Milionerów, który polegał na rozpoznawaniu postaci z kreskówki "Simpsonowie".
W quizach milionerowych nagradzane jest także szybkie odpowiadanie. Dwójka najszybszych graczy otrzymuje dodatkowe punkty, odpowiednio +2 i +1. Jeśli graczowi uda się odpowiedzieć dobrze jako jedynemu, to dostanie +1 punkt (BONUS). Co więcej punkty za odpowiedź są zwielokrotniane o mnożnik za serię poprawnych odpowiedzi - dwie dobre x2 (COMBO), a trzy i więcej x3 (TRIMBO), ale uwaga, mnożnik powiększa także stratę za błędną odpowiedź.
Na kanale prócz standardowej gry w Quizbota istnieją także inne gry i rozrywki oferowane przez tzw. Funbota. Należą do nich np. !szyfr, !zgaduje, !oczko, !kik, !papier/!kamien/!nozyczki, !moneta/!orzel/!reszka.
Na kanale dostępne jest polecenie !peak oraz @peak. Pierwszym sprawdzisz kiedy i ile najwięcej osób odwiedziło nasz kanał w bieżącym roku. Drugim ile kiedykolwiek w historii kanału.
Wyróżnione osoby należące do aktualnych lub dawnych operatorów kanału oraz będące członkami grup Supergracze, Quizopisarze lub Quizowygrywacze otrzymują przy wejściu na kanał automatycznie voice (plusik). Mają oni także dostęp do prostych poleceń kanałowych dających innym voice i ustawiających topic.
Dwóm graczom udało się przekroczyć 10000 punktów zebranych w Quizbocie w ciągu jednego miesiąca. Pierwszym był eggrodd z 12345 punktami w kwietniu 2008 roku, a drugim Julek z 12556 punktami w grudniu 2020 roku. Dodatkowo eggrodd podczas jednego z dni zmagań zrobił rekord 1500 punktów zdobytych jednego dnia.
Niektóre skrypty quizowe pozwalają nagrodzić także drugą najszybszą odpowiedź na to samo pytanie. Czekają one zwykle ok. 1 sekundę po zaliczeniu poprawnej odpowiedzi. Dodatkowa odpowiedź może być jednak mniej punktowana. Tymi skryptami są AntyGoogler (autorski skrypt oyeya), Mieszacz (w wersji zmodyfikowanej przez oyeya) oraz iQuiz (autorski skrypt wilka).
Pomysł na quizy z linkiem do utworu (dźwiękowe) zaproponowała quizowiczka marla 4 września 2014 roku. Pierwszy quiz dźwiękowy odbył się 14 września 2014 roku i został napisany przez wilka. Polegał na rozpoznawaniu 5-sekundowych fragmentów znanych przebojów odgrywanych za pomocą przygotowanego na tę potrzebę odtwarzacza.
Z powodu splitu lub awarii połączenia z IRC-em quizowicze zwykle łączą się ponownie, co owocuje, że ich pierwotny nick wciąż "wisi" na sieci, a oni wchodzą na kanał z np. "_" na końcu nicka. Panuje błędne przeświadczenie, iż wykopanie z kanału takiego nicka przez poproszonego o to jednego z operatorów spowoduje jego zwolnienie. Nie ma to jednak racji bytu i takie nicki uwalniają się same po zakończeniu splitu lub po 30 minutach.
Użytkownicy przeglądający ten dział: {Common Crawl} i 0 gości