Splity i quizy

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kanale, poznać historię jego powstawania, dowiedzieć się kto nim administruje i jaki jest regulamin, zobaczyć osiągnięcia naszych najlepszych graczy oraz sprawdzić globalny ranking Q-punktów, bądź poczytać kompendium wiedzy o quizach IRC-owych.

Polecenia: IRC, quizbot, statbot, funbot

Splity i quizy

Post#1 napisany przez wilk » 13 stycznia 2020, o 00:40

Witajcie na IRCnecie, krainie lagów i splitów.

Temat lagów i splitów poruszałem tutaj już przynajmniej dwa razy: tutaj i tutaj, ale może pora przypomnieć.

Mieliśmy dziś dość nieciekawą sytuację, otóż split wystąpił pod koniec pierwszego z quizów. O ile podczas normalnych rozmów nie ma dużego problemu, to podczas premier quizowych bywa to wkurzające, a już szczególnie podczas tych, w których jest limit czasu na odpowiedź i quiz leci sam (milionerzy, familiada, 1z10).

Niestety zwykle sytuacji związanej ze splitem nie da się od razu zauważyć. Nie jest to natychmiastowe wyjście połowy kanału, to staje się dopiero, gdy split zachodzi, czyli zwykle po ok. 5 minutach. Zanim to nastąpi osoby „po drugiej stronie” nie otrzymują nowych wiadomości, ruch dla nich na kanale zamiera (widzą oczywiście komunikaty od osób z tej samej strony), choć z drugiej strony (jeśli to tam działa quizbot lub leci premiera quizowa) wszystko przez kilka minut wygląda normalnie. Split nawet nie musi zajść, to po prostu długi lag i potem tamte osoby dostają kilka ekranów tekstu. Od pewnego czasu (możliwe, że to skutek zabezpieczeń przeciwddosowych) sytuacje splitowe wyglądają czasem inaczej, w ten sposób, że komunikacja na trochę staje się jednostronna. Jedna strona nie widzi wiadomości z reszty sieci, ale inni widzą te od nich. Po paru minutach sytuacja się synchronizuje (lub robi się split).

Niestety nie mamy wpływu na splity, siła wyższa, urok IRC-a. Quizy nie będą powtarzane ani anulowane, nikt nie będzie pisał specjalnie nowego quizu, bo nadarzył się split, ani nikt nie będzie anulował/modyfikował komuś wyników. No pech po prostu, choć psujący humor.. Tak samo jak pech, bo komuś internet „urwało” na chwilę i go rozłączyło.

Od zarządzania quizem podczas sytuacji kryzysowej jest osoba go puszczająca, która także powinna zwracać uwagę na wskazówki od operatorów. W przypadku quizów automatycznych zalecane jest szybkie użycie (jeśli takie jest) polecenia pauzującego rozgrywkę (/mpauza dla milionerów) po zakończeniu bieżącego pytania i przeczekanie problemu. Czasem lepszym rozwiązaniem (szczególnie jeśli to wina błędu w pliku) może być przerwanie quizu, wyświetlenie statów i gdy sytuacja się ustabilizuje puszczenie od kolejnego pytania (przesuwając pytania w pliku). Wszystko zależy od sytuacji. Bywa niestety, że nie ma sensu przerywać quizu na 2-3 pytania przed końcem.

Czasem wychodzi z tym różnie, tak jak dzisiaj, gdy po chwili ciszy w lecącym quizie atufka weszła nową sesją i do końca nie było wiadomo czy to atufce net padł, czy split nadchodzi, czy może błąd w pliku. 23 pytania poszły dobrze, a w 7 chyba nie uczestniczyło kilku graczy. Quiz został zapauzowany, ale jako iż atufka weszła ponownie, to uruchomiony dalej. Dopiero na 3 pytania przed końcem sesja gońca_polskiego wyleciała z ping timeout (oficjalnego splitu nie było), inne pozostały, choć się nie odzywały. Problem w tym, że w trakcie laga atufki np. karramba który skarżył się, że przepadło mu 7 ostatnich pytań, wysyłał komunikaty na kanał. Wygląda na to, że niektóre osoby mogły z tego powodu też nie uczestniczyć w drugim quizie, choć w rankingu było prawie tyle samo nicków.

Wskazówka dla grających: starajcie się łączyć na ten sam serwer, z którego ma lecieć quiz. Wówczas jeśli nawet split nastąpi, to i tak wszyscy będą po tej samej stronie. Na to iż to dany serwer padnie i i tak wszystkich rozłączy lub padną Wasze prywatne połączenia do IRC-a nic już nie poradzimy. Jeśli nie robicie tak, a zauważycie przerwę w quizie, to możecie spróbować zmienić serwer na ten, co leciał z niego quiz. Nie przejmujcie się, że połączycie się z innym nickiem, zsumujemy Was.

Druga wskazówka dla puszczających - starajcie się, by zawsze było wiadomo, z której sesji będzie leciał quiz. Większość osób wie, że atufka puszcza z quizika czy ja z |^|||_|{ (by puszczać z .pl serwera), ale jeśli nie puszczacie z własnego nicka lub np. nick-quiz, tylko jakiegoś egzotycznego, to dajcie innym znać, by mogli się przygotować.
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Ascendant
 
Posty: 2033
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 27 listopada 2023, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Powrót do O #QuizPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: {Bing}, {Common Crawl} i 0 gości