Regulamin i statut kanału #QuizPL

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kanale, poznać historię jego powstawania, dowiedzieć się kto nim administruje i jaki jest regulamin, zobaczyć osiągnięcia naszych najlepszych graczy oraz sprawdzić globalny ranking Q-punktów, bądź poczytać kompendium wiedzy o quizach IRC-owych.

Polecenia: IRC, quizbot, statbot, funbot

Regulamin i statut kanału #QuizPL

Post#1 napisany przez wilk » 23 września 2006, o 22:05

Antoni Słonimski napisał(a):Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie.


§ 1 — O kanale #QuizPL i regulaminie słów kilka.

Kanał #QuizPL jest kanałem typowo quizowym i jest otwarty dla wszystkich. Jego celem jest dostarczanie uczestnikom zabawy i rozrywki intelektualnej za pomocą specjalnego bota quizowego (Quizbot) oraz premier quizowych. Wszystko odbywa się w klasycznym trybie tekstowym, ale niektóre pytania mogą kierować do treści multimedialnych. Na kanale jak najbardziej mile widziane są też rozmowy na dowolne tematy, a językiem na nim obowiązującym jest język polski, choć można oczywiście używać także języków obcych. Z uwagi na to, iż osoby na kanale mogą posiadać różne programy do IRC-a przyjęte jest używanie ustandaryzowanego formatu kodowania znaków narodowych UTF-8.

Regulamin kanału definiuje zasady jego funkcjonowania oraz realizowanych w związku z nim przedsięwzięć (m.in. forum, profile społecznościowe), a także zawiera zbiór wskazówek co jest właściwe i mile widziane oraz może zostać nagrodzone, a czego powinno się unikać i za co mogą grozić pewne konsekwencje. Istnieją zatem dwie ścieżki współistnienia w życiu kanału: jasna i ciemna. To, którą wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.


§ 2 — O tymże forum kanałowym.

Nasze forum istnieje jako miejsce informacyjne, organizacyjne i kontaktowe dla społeczności kanału oraz wszystkich zainteresowanych osób. Prowadzimy na nim szereg rankingów kanałowych graczy, wybitne osiągnięcia, dostępne są poradniki dla autorów i puszczających quizy oraz różne instrukcje dotyczące działania botów i skryptów.

Jednym z istotnych celów istnienia forum jest to, że wszelkie pozostawione tutaj informacje pozostaną trwale, w przeciwieństwie do dynamicznego charakteru kanału IRC-owego oraz możliwa dzięki niemu jest wymiana wiadomości z osobami, które rzadziej pojawiają się na kanale lub nie trzymają na nim stałych sesji.

Informacje dotyczące użytkowania forum:

 • Rejestracja.
  • Dokonując rejestracji na forum nie musisz podawać jakichkolwiek informacji mogących Cię zidentyfikować w „realu” lub powiązać z inną Twoją obecnością w sieci. Jeśli chcesz jednak współtworzyć naszą społeczność, to prosilibyśmy o zakładanie konta o takiej samej nazwie, jak kanałowy nick, bądź też późniejsze uzupełnienie tej informacji w swoim profilu, aby nie było niejasności do kogo należy konto oraz aby umożliwić powiązanie Cię z naszym rankingiem.
  • Prosimy o niezakładanie kont „jednorazówek”, szczególnie z losowymi nazwami — zakładaj profil raz a dobrze. Nie zakładaj także multikont (jeśli zapomnisz loginu/hasła lub ewentualnie otrzymasz bana).
  • Rejestrując się możesz użyć adresów e-mail chwilówek lub łapaczy spamu, lecz wiedz, że nie otrzymasz wówczas żadnych późniejszych powiadomień (bo adres przestanie istnieć), kontakt z Tobą nie będzie możliwy oraz nie będzie możliwe zresetowanie Twojego hasła. Nie będziesz także mógł być członkiem żadnej uprzywilejowanej grupy.
  • Jeśli zapomnisz hasła skorzystaj z jego resetowania/odzyskiwania, zamiast zakładać kolejne konto. Jeśli utraciłeś dostęp do konta e-mail podanego przy rejestracji, to zgłoś się z tym problemem do wilk na IRC-u lub mailowo, lecz konieczne będzie potwierdzenie, iż konto faktycznie jest Twoje. Jeśli natomiast zrobisz na przekór światu i rozsądkowi zakładając kolejne konto, to ewentualnie możesz poprosić o przeniesienie zawartości (posty) na nowe, lecz nie stanie się od razu i może nie być w pełni wykonalne.
  • Z wyjątkiem uprzywilejowanych grup/osób zmiana loginu możliwa jest tylko w przypadku zrobienia np. literówki, a nie na każde życzenie. Skontaktuj się w tym celu z Administratorem forum.
  • Jeśli z jakiegoś powodu zechcesz opuścić naszą społeczność, to skontaktuj się z Administratorem. Twoje konto na forum zostanie zanonimizowane (usunięty zostanie e-mail oraz wrażliwe informacje w profilu i postach), a następnie zablokowane. Sam profil i posty pozostaną. Operacja ta nie wiąże się z usunięciem z kanału, choć na życzenie może.
 • Grupy specjalne.
  • Każde nowe konto trafia do grupy „Nowi użytkownicy”. Z uwagi na ochronę forum przed spamem posty osób z tej grupy wymagają akceptacji przez Moderatora, nim się pojawią oraz ich możliwości na forum są ograniczone (posty wymagają akceptacji, brak wysyłania prywatnych wiadomości (odbierać można) oraz e-maili z forum, niemożność wyświetlania profili i listy użytkowników („Goście” też nie mogą), niemożność wysyłania natychmiastowych odpowiedzi, nie mogą ukrywać obecności na forum, brak możliwości podbijania tematów). Grupę tę opuszcza się po napisaniu 5 zaakceptowanych postów lub jeśli użytkownik jest nam znany z kanału.

  • Administratorzy” dbają o poprawne działanie forum oraz jego strukturę.
  • Moderatorzy” pilnują ładu i porządku na forum. Możesz zwrócić się do osób z tej grupy o pomoc w sprawach forumowych i naruszania regulaminu na forum.

  • Grupa „Operatorzy” (otwarta) odpowiada aktualnym kanałowym Operatorom. Posiadają uprawnienia do zmiany domyślnej grupy (kolor nicka), zmiany loginu, ukrywania swojej obecności na forum, wysyłania e-maili przez forum oraz przekazywania dalej prywatnych wiadomości. Możesz zwrócić się do osób z tej grupy o pomoc w sprawach kanałowych i naruszania regulaminu na kanale. Jest to grupa otwarta i możesz w ten sposób zgłosić swoją kandydaturę.
  • Grupa „Supergracze” zrzesza graczy kanałowych z długim stażem i osiągnięciami. Mogą w razie potrzeby samodzielnie zmienić login i ukrywać swoją obecność na forum oraz mogą przechowywać więcej prywatnych wiadomości. (szczegóły opisane dalej)
  • Grupa „Quizopisarze” zawiera osoby, które napisały dużą liczbę quizów lub pytań do bazy. Mogą ukrywać swoją obecność na forum. (szczegóły opisane dalej)
  • Grupa „Quizowygrywacze” zawiera osoby, które wygrały dużo quizów lub mają duże osiągnięcia w Quizbocie. Mogą ukrywać swoją obecność na forum. (szczegóły opisane dalej)
  • Grupa „Zlotowicze” łączy osoby, które uczestniczyły w przynajmniej jednym ze zlotów kanałowych. Mają dostęp do galerii zdjęć ze zlotów i zdjęć portretowych.
  • W grupie „Ujawnieni” (ukryta) znajdują się osoby, które były odważne i ujawniły swoje zdjęcie portretowe, zdjęcie zwierzaka lub inne. Mają dostęp do zdjęć portretowych.
  • Do grupy „Weterani” przenoszeni są nieaktywni Operatorzy kanału oraz zawiera członków dawnej grupy „Voice”.
  • Obecność w grupie „Newsletter” (otwarta) pozwala na otrzymywanie e-maili z forum o nadchodzących premierach quizowych i innych wydarzeniach kanałowych.

  • Użytkownicy moderowani” (ukryta) to osoby naruszające regulamin forum lub potencjalne konta spamowe (sposób lub dane podane przy rejestracji sugerują działanie bota lub spamera). Mają ograniczone możliwości na forum (posty wymagają akceptacji, brak możliwości wysyłania załączników, brak sygnaturki, niemożność zmiany awatara, brak wysyłania prywatnych wiadomości (odbierać mogą) oraz e-maili z forum, niemożność wyświetlania profili i listy użytkowników, niemożność wysyłania natychmiastowych odpowiedzi).
  • Użytkownicy zablokowani” (ukryta) to osoby zablokowane na forum za naruszanie regulaminu, zwykle za spam.
 • Użytkowanie.
  • Utrzymuj swój profil, awatar, sygnaturę, posty, zdjęcia itd. zgodnie z regulaminem.
  • Pisz sensownie i na temat w przeznaczonych ku temu działach, starając się przestrzegać zasad poprawnej pisowni.
  • Podstawowe działy („Sprawy kanałowe”) są nieco bardziej restrykcyjnie moderowane. Jeśli potrzebujesz porozmawiać na luzie, to pisz śmiało w tematach z „Hydeparku”.
  • Dostęp do większości przestrzeni forum jest publiczny. Zalogowania się wymaga czytanie postów z kategorii „Hydepark”, postów z wynikami z premier quizowych, comiesięcznych wyników Top10 oraz przebiegu zabaw kanałowych, aczkolwiek rankingi ogólne są publiczne.
  • Nie zakładaj niepotrzebnie duplikatów tematów — wykorzystuj istniejące wątki, chyba że są ewidentnie archaiczne lub odbiegają od tematu Twojego problemu.
  • Nie nadużywaj bez potrzeby czcionki o zbyt małym lub dużym rozmiarze, nie pisz w zbyt wielu kolorach jednocześnie, nie pisz tylko wielkimi literami.
  • Nie odpowiadaj cytowaniem całości wypowiedzi, w szczególności jeśli odpowiadasz osobie tuż powyżej lub by odpowiedzieć w krótki sposób. Cytuj i odpowiadaj na konkretne fragmenty.
  • Staraj się nie wysyłać serii własnych postów jeden za drugim — użyj opcji edycji. Ustawienia pozwalają na edycję przez 30 minut od napisania posta lub jego usunięcie w ciągu 15 minut.
  • W przypadku grafik zewnętrznych dużych rozmiarów (np. tapety) umieszczaj je z wykorzystaniem miniaturek (thumbnails) oferowanych przez np. Postimage lub poprzez podanie do nich odnośnika. Możesz też użyć tagu [thumb] zamiast [img], ale on jedynie skaluje wyświetlany obrazek, zaś dane pobierane są w rozmiarze oryginału. Trzecią opcją jest dodanie obrazka (lub dowolnego pliku) jako załącznika do posta, lecz miej na uwadze, że nasze forum to nie hosting i Twój załącznik może kiedyś zostać usunięty.
  • Ukrywaj treści kontrowersyjne lub np. zdradzające zakończenie książki czy filmu, obejmując je tagami [spoiler], [cspoiler], [hide] lub [hhide].
  • Możesz umieścić link do własnej, niekomercyjnej strony lub profilu społecznościowego w „Strona WWW” w swoim profilu lub w sygnaturce.
  • Data urodzin, którą możesz ustawić w swoim profilu spowoduje umieszczenie Cię na liście nadchodzących urodzin na forum oraz może zostać wykorzystana do złożenia Ci życzeń poprzez umieszczenie stosownej informacji w topicu kanałowym (np. „Sto lat xxx!”), a także Twój nick pojawi się w porannym przywitaniu graczy.
  • Zauważone na forum treści i zachowania naruszające regulamin możesz zgłaszać za pomocą przycisku
   widniejącego przy każdym z postów.
  • Moderatorzy za naruszanie regulaminu mogą zwrócić uwagę, dokonać moderacji lub przyznać ostrzeżenie. Ostrzeżenia wygasają po 90 dniach. Otrzymanie 3 ostrzeżeń spowoduje przyznanie automatycznego bana na 3 dni.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Miłej zabawy!


§ 3 — Quizbot, premiery quizowe, baza pytań oraz zabawy kanałowe.

 • Na kanale obecny jest przez cały czas bot quizowy (Quizbot) zadający pytania z własnej bazy pytań i pozwalający na wspólną, nieprzerwaną grę. Jest to podstawowa forma rozrywki. Jeśli nie jest on aktualnie uruchomiony i nie trwa właśnie żaden quiz lub inne kanałowe wydarzenie, to można go uruchomić poleceniem !start. Pytania zadawane są w losowy sposób z bazy pytań Quizbota. Odpowiedzi można udzielać zarówno z polskimi znakami diakrytycznymi, jak i bez.

  Quizbot w miarę możliwości lokowany jest na polskich serwerach IRC z uwagi na mniejsze opóźnienia (lagi). W przypadku zgody większości aktualnie grających osób, serwer może zostać zmieniony. Poprawna odpowiedź zaliczana jest temu graczowi, którego wiadomość Quizbot ujrzy jako pierwszą. Jeśli gracz zauważa, że jego odpowiedzi pojawiają się wcześniej niż osobom, których odpowiedzi są zaliczane oznacza to, że ma on laga i to on powinien zmienić wybrany serwer IRC. Należy mieć na uwadze fakt, że programy do chatowania zawsze wyświetlają nam na ekranie to co napiszemy natychmiast po wciśnięciu entera, podczas gdy faktycznie nasza wiadomość wędruje jeszcze przez sieć.

  W odróżnieniu od premier quizowych — w Quizbocie autor pytań nie ma zakazu odpowiadania na własne pytania. Jest to nawet swojego rodzaju bonus dla autorów pytań — im więcej ich ułożysz, tym więcej znasz odpowiedzi i łatwiej zająć lepsze miejsce w miesięcznym rankingu.

  Statystyki punktowe z Quizbota są kasowane ręcznie z początkiem każdego nowego miesiąca o północy, a zdobyte przez graczy punkty upublicznione zostają na forum kanału (wyniki z Quizbota). Statystyki dniowe kasowane są automatycznie o północy każdego dnia, zaś statystyki globalne oraz rekordy pozostają na zawsze. Informacje o niektórych funkcjach Quizbota również możesz odnaleźć na forum (polecenia Quizbota, o Quizbocie, zgłaszanie błędów).

  Punkty zdobywane przez gracza na kilku różnych nickach (np. z uwagi na split lub utratę nicka) nie są automatycznie sumowane, lecz można zgłosić Opiekunowi Quizbota taką prośbę. Procedura ta jest szerzej opisana w kolejnym paragrafie.

  Baza pytań Quizbota jest zazwyczaj odświeżana w dwóch aktualizacjach: dużej, odbywającej się co kilka miesięcy (ok. pół roku), podczas której dodawane są nowe pytania z premier quizowych lub te zgłoszone bezpośrednio do bota oraz małych, przeprowadzanych co 1-2 miesiące celem poprawienia zgłoszonych przez graczy usterek w pytaniach.

 • Co pewien czas na kanale odbywają się premiery quizowe. Stanowią one nowe, nie pokazane dotąd na kanale oraz nie znajdujące się w bazie Quizbota zestawy pytań z określonej dziedziny lub z wiedzy ogólnej, zebrane i zaprezentowane na kanale w ustalonym z Operatorami terminie przez ich autora lub osobę zastępującą, za pomocą odpowiedniego skryptu quizowego. Quizy trwają zwykle do 30 minut, zależnie od liczby pytań, trudności i wiedzy odpowiadających.

  Termin premiery musi zostać uzgodniony tak, aby mógł być ogłoszony w topicu, w nagłówku forum oraz na profilach społecznościowych przynajmniej dwa dni wcześniej wraz z rodzajem skryptu (jeśli jest inny niż podstawowy, tzw. „Dizzy”) i gracze mogli się dowiedzieć, że taka premiera się odbędzie. Autor musi posiadać już ukończony quiz, aby uniknąć niepotrzebnych zmian terminu i zamieszania. Premiery zwykle odbywają się w weekend, w godzinach wieczornych (między 19:00-22:00), gdyż w tych godzinach można spodziewać się największej liczby graczy. W przypadku, gdyby autor lub osoba go zastępująca nie mógł puścić quizu, to ustalony może zostać późniejszy termin. Premiery quizowe można układać także w parach, pod warunkiem, że wkład pracy obu osób będzie zbliżony. Osoba puszczająca quiz, o ile nie stoją za tym problemy techniczne, powinna korzystać z polskich serwerów IRC w celu zminimalizowania lagów. Na czas trwania premiery quizowej Quizbot zostaje zatrzymany i zablokowany.

  Premiera musi być przygotowana zgodnie z zasadami przygotowywania quizów (poradnik). Nie może w nią grać jej autor, osoba prowadząca quiz oraz osoby, które miały wgląd w pytania lub pomagały przy jej tworzeniu. W premierę nie mogą grać także osoby, które w przypadku, gdy quiz był wcześniej zaprezentowany na innym kanale brały w niej udział, nawet jeśli nie zdobyły tam żadnego punktu. Na autorze lub osobie puszczającej spoczywa odpowiedzialność pilnowania, by gracze nie oszukiwali lub nie psuli innym zabawy. W razie potrzeby powinna ona zwrócić takiej osobie uwagę, włączyć ignorowanie odpowiedzi lub poprosić o interwencję Operatora kanału.

  Aby premiera była uznana za ważną jej przebieg nie może podawać w wątpliwość uczciwości rozgrywki (przeciek pytań, podpowiadanie, manipulowanie punktacją), zaś w grze musi wziąć udział wystarczająca liczba graczy (minimum 3-4), by stworzyć warunki do rywalizacji, w przypadku quizów drużynowych („Familiada”) liczba członków każdej z drużyn musi być porównywalna w chwili startu quizu (minimum po 2-3 osoby w drużynie) lub spełniać inne wymogi techniczne skryptu (np. do quizów typu „1z10” musi zgłosić się minimum 4-6 graczy, by miał kto odpadać) — nie determinuje to jednak zdobywania punktów przez wszystkich grających. Jeśli frekwencja graczy jest zbyt niska, to premiera może zostać przełożona na późniejszą godzinę lub inny dzień, o ile nie została jeszcze uruchomiona.

  W przypadku zauważenia dużego laga lub nagłego ucichnięcia kilku graczy, co może sugerować nadciągający split, wskazane jest, by po upewnieniu się osoba puszczająca quiz sama lub na polecenie Operatora użyła polecenia pauzującego rozgrywkę (o ile skrypt takie posiada) i wznowienie jej, gdy sytuacja się ustabilizuje. Jest to szczególnie istotne podczas quizów automatycznych („Milionerzy”, „Familiada”), które po uruchomieniu działają dalej same i mogą zakończyć się bez udziału graczy, tracąc w ten sposób pytania.
  W przypadku długich lub częstych splitów, błędów w pliku z pytaniami uniemożliwiających dalszą grę, bądź jakichś złośliwych działań na kanale dopuszczalne jest wyświetlenie pełnej dotychczasowej punktacji, przerwanie rozgrywki i dokończenie jej od następnego niewyświetlonego jeszcze pytania w bardziej dogodnych warunkach w późniejszym terminie, najlepiej tego samego dnia. Punktacje ze wszystkich fragmentów gry zostaną na koniec zsumowane w jeden ranking.

  Zdobycie punktu przez gracza równoważne jest z zaliczeniem odpowiedzi na pytanie. Jeśli w odpowiedzi była literówka i ktoś odpowiedział poprawnie, ale nie mógł zdobyć punktu, to niestety jest to wina autora pytania, a punkt mimo wszystko przysługuje temu, komu skrypt zaliczył odpowiedź.

  Nie jest uznawane pojęcie „kradzieży odpowiedzi” — jeśli ktoś odpowiedział np. z literówką, to pozostali grający mogą zachować się fair play wskazując literówkę, błędny wyraz lub złą kolejność wyrazów albo wstrzymać się z odpowiedzią na parę sekund, ale jest to tylko ich gest dobrej woli. Jeśli odpowiedzi nastąpiły jedna po drugiej, tym bardziej nie można mówić o niesportowej zagrywce, w końcu quiz to walka o punkty i indywidualne miejsce, a w ciągu 1-2 sekund druga osoba nie mogła być w stanie, uwzględniając lag, przeczytać wcześniejszą odpowiedź, poprawić i samemu odpowiedzieć. Aby unikać problemów z lagami i splitami należy łączyć się przez ten sam serwer IRC, co osoba puszczająca quiz.

  Do innych zachowań fair play włączyć można branie pod uwagę faktu, że quizy przede wszystkim służą zabawie. Nie ma zakazu zgarniania dla siebie wszystkich pytań w quizach, które zaliczają tylko jedną odpowiedź na pytanie (Dizzy), niemniej inni gracze szybko mogą się zniechęcić i zrezygnować z dalszej gry. Dlatego też miłym gestem może być po prostu zdobycie przewagi zapewniającej zwycięstwo nad pozostałymi graczami i pozwolenie innym pograć. Dotyczy to przede wszystkim silnych graczy, którzy w dodatku bardzo szybko piszą, nie pozostawiając szans na zabawę dla pozostałych osób.

  Po zakończeniu premiery wyniki są zbierane i upublicznione na forum (wyniki premier quizowych), a autor powinien przesłać (poprawiony, jeśli pojawiły się jakieś błędy) plik z pytaniami i odpowiedziami na kanałowy e-mail (Obrazek). W przypadku, gdy uczciwość rozgrywki była wątpliwa, quiz nie był zgodny z zasadami lub doszło do jakiejś awarii, bądź długotrwałego splitu, to premiera może zostać potraktowana jako zwyczajny quiz dla rozrywki z pominięciem rankingu kanałowego. Osoby, które w jakiś sposób oszukiwały mogą zostać zdyskwalifikowane i usunięte z rankingu, zaś pytania, na które odpowiedziały uznane jako niezadane. Podobnie traktowane są pytania, na które odpowiedział autor quizu lub osoba go przeprowadzająca.

  W sytuacji, gdy na kanale jest dużo osób chętnych na dalszą rozrywkę, a autor (niekoniecznie ten sam, co wcześniejszej premiery) posiada przygotowanych więcej plików z pytaniami (nie mogą to jednak być już zapowiedziane premiery!), to po uzgodnieniu tego z Operatorami puszczona może zostać premiera bonusowa dla obecnych osób, która również będzie włączona do rankingu. Premiera bonusowa może odbyć się wyłącznie tuż po wcześniejszej normalnej premierze quizowej, lecz może ich być kilka z rzędu.

  Na kanale można puszczać także zwykłe quizy, po uzyskaniu zgody obecnych na kanale osób i Operatorów lub po umówieniu się na konkretny termin. Quizy takie to najczęściej ponownie puszczone wcześniejsze premiery (tzw. „quizy retro”), np. dla nieobecnych wówczas osób oraz quizy dla samej rozrywki. Nie podlegają one rankingowi kanałowemu.

  Punkty zdobyte podczas gry w quizy nie są doliczane do wyników w Quizbocie, o ile nie jest to specjalne wydarzenie quizowe (zabawa kanałowa), które przewiduje takie działanie.

 • Parametry pracy oraz sposób punktowania w Quizbocie oraz w skryptach quizowych zostały dobrane tak, aby zapewnić jak najlepszą zabawę i rywalizację wśród graczy. W razie potrzeb i wraz z ich rozwojem mogą one ulegać zmianie, lecz pomimo tego zasady zawsze są wspólne dla wszystkich graczy, choć w przypadku niektórych skryptów mogą one premiować osoby częściej podejmujące ryzyko lub szybciej piszące.

 • Lagi, splity, awarie sieci, awarie serwerów, wolne palce, brak wiedzy są niezależne od nas i nie są przewidziane za nie żadne rekompensaty w postaci korekt punktacji, powtórzenia lub anulowania pytania, bądź całych rozgrywek, ani kar dla lepszych/szybszych zawodników. Jeśli bot nie zaliczył odpowiedzi, to winne są lagi, a nie złośliwość bota — nic na to nie poradzimy.

 • Pytania z premier i quizów, pojedyncze pytania i ich zestawy nadesłane drogą e-mailową z pominięciem premiery lub zgłoszone do Quizbota zasilają bazę pytań kanału, z której korzysta Quizbot. Wszystkie pytania dodawane są wraz z informacją o ich autorstwie i zachowują ją bez względu na zgłoszenia błędów. Tylko w sytuacji zmiany formatu pytania, znacznego rozwinięcia ilości odpowiedzi (familiadowe) lub znacznej reedycji treści pytania/odpowiedzi autorstwo może ulec zmianie poprzez dopisanie współautorstwa osoby zgłaszającej lub edytującej bazę. W przypadku duplikatów pytań lub pytań podobnych Opiekun Quizbota decyduje o stopniu podobieństwa i pytanie słabsze (mniej szczegółowe, nieprecyzyjne) zostaje w takim przypadku odrzucone, niezależnie od pierwszeństwa. Jednak jeśli treść pytania jest odmiennie sformułowana, to oba pytania mogą pozostać. Pytania i quizy utworzone niezgodnie z zasadami układania poprawnych pytań mogą zostać odrzucone lub zwrócone do autora w celu naniesienia wskazanych poprawek.

  Quizy i pytania zaprezentowane na kanale uznaje się jako oczekujące na dodanie ich do bazy pytań Quizbota, na co autor zgadza się prezentując je na kanale. Zgoda ta obejmuje również wspomnianą możliwość poprawiania usterek w pytaniach. Nadesłane pliki z pytaniami mogą zostać wykorzystane w przyszłości w celach rozrywkowych (oczywiście z informacją o autorstwie) jako tzw. „quizy retro”. W razie braku kontaktu z autorem lub zaginięcia pliku pytania quizowe zostaną wyciągnięte z logów kanałowych. Opiekun Quizbota decyduje o tym, które pytania dodać oraz w jakiej kolejności.

  Zestawy pytań i odpowiedzi znajdujące się w bazie Quizbota stanowią wkład w kanał i wspólne dobro mające służyć rozrywce i edukacji. Nie podlegają one zwrotowi, przekazaniu lub sprzedaniu komukolwiek, zamianie bądź usunięciu (za wyjątkiem pytań z błędami merytorycznymi lub nieaktualnych, których nie da się poprawić), a także nie są udostępniane (prócz Opiekuna Quizbota oraz autorów własnych pytań jeśli np. zgubili swoje wersje plików) z uwagi na uczciwość rozgrywki. Skrypt Quizbota również nie podlega wglądowi, udostępnieniu ani sprzedaniu.

  Przebywając na kanale ludzie czasem logują sobie do pliku odbywające się na nim rozmowy. Wbrew błędnemu przeświadczeniu niektórych nie oznacza to, że możesz wydobyć z logów nasze pytania i wykorzystać je w jakichkolwiek sposób do własnych celów. Nie są Twoje. Są chronione zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeśli chcesz użyć któregokolwiek z pytań lub quizów, to musisz zwrócić się z prośbą o zgodę do jego autora.

 • Co pewien czas na kanale organizowane są specjalne zabawy kanałowe, których celem jest uatrakcyjnienie przebywania na kanale oraz zapewnienie dodatkowej rozrywki. Mają one rozmaitą tematykę oraz formę i polegają np. na pisaniu nowych premier (maraton tematyczny), zgłaszaniu uwag do pytań w bazie, turniejach drużynowych, osiąganiu konkretnych wyników lub rekordów itp. Mogą być jednodniowym wydarzeniem, serią kilku wydarzeń, lecz najczęściej trwają przez dłuższy okres (miesiąc). Uczestnicy zabaw są punktowani, a wyniki zostają upublicznione na forum (wyniki zabaw kanałowych). Zwykle zabawy kanałowe są organizowane przez kanał, choć podjęcia się organizacji może każdy ambitny gracz.

  Przyjęło się, że corocznie kanał organizuje dwie-trzy stałe zabawy kanałowe: quiz jubileuszowy z okazji kolejnej rocznicy założenia naszego kanału (13.06.2005), który składa się z pytań dotyczących kanału, dzień podczas którego quizbot puszcza wyłącznie pytania o Pokémony (zwykle 14 lutego) oraz tzw. „Megazabawę” (zwykle w grudniu), która stanowi połączenie kilku różnych rozgrywek związanych z quizami (pisanie i wygrywanie) oraz Quizbotem (wygrywanie, zgłaszanie błędów, szybkie pisanie).

 • Autor premiery quizowej, pomysłodawca zabawy kanałowej, właściciel Quizbota lub dowolna inna osoba może zechcieć podjąć się wyzwania i stać się sponsorem fundującym nagrodę lub nagrody rzeczowe, bądź też inne fanty mające wymierną wartość albo symboliczne znaczenie dla zwycięzcy lub określonego grona uczestników danego wydarzenia kanałowego. Wszelkie ustalenia muszą być jasno sprecyzowane i przedstawione uczestnikom zanim dojdzie do realizacji danego przedsięwzięcia. Operatorzy kanału podejmują się promowania takiego wydarzenia, zaś fundator ustala z nagrodzonymi warunki odbioru.


§ 4 — Q-punkty, rankingi graczy i sumowanie nicków.

Wszystkie quizowe zachowania na kanale, czyli pisanie premier quizowych, układanie pytań do bazy Quizbota, wygrywanie w premiery, wygrywanie w Quizbota, specjalne zabawy kanałowe oraz zdobywanie rekordów kanałowych podlegają punktacji. W tym celu, aby umożliwić jeszcze lepszą rywalizację, utworzony został specjalny ogólny ranking graczy — punkty quizowe lub w skrócie Q-punkty (ranking Q-punktów). Dzięki temu rywalizować i otrzymywać punkty można nie tylko za samo granie, ale i za swój wkład w kanał.

 • Osoby, które zdobyły przynajmniej 1000 Q-punktów w rankingu otrzymują tytuł „Supergracza” i znaczek Obrazek.
 • Autorzy quizów, którzy przygotowali przynajmniej 10 pełnych premier quizowych (quizy w parach liczą się jako połówki) otrzymują tytuł „Quizopisarza” i znaczek Obrazek.
 • Autorzy pytań, którzy posiadają w bazie Quizbota przeszło 500 pytań otrzymują tytuł „Quizopisarza” i znaczek Obrazek.
 • Gracze, którzy wygrali co najmniej 20 premier quizowych lub zajęli łącznie przynajmniej 60 miejsc I-IV otrzymują tytuł „Quizowygrywacza” i znaczek Obrazek.
 • Gracze, którzy wygrali przynajmniej 6 miesięcznych Top10 z minimum 1000 punktów każdy lub umieścili kiedykolwiek w Top100 najlepszych wyników z Quizbota co najmniej 3 swoje wyniki z minimum 3000 punktami każdy, bądź zebrali sumarycznie ze wszystkich Top10, w których wystąpili 20000 lub więcej punktów otrzymują tytuł „Quizowygrywacza” i znaczek Obrazek.
Grupy te są wyróżniane w specjalny sposób w rankingach kanałowych oraz kolorami loginów na forum.

Każdy zawodnik umieszczany jest w rankingach pod jednym, najczęściej używanym nickiem, który zwykle jest też najbardziej aktualnym lub rozpoznawalnym. Jeśli gracz ma kilka często używanych nicków lub woli być reprezentowany pod innym z jego „własnych” — może zgłosić nam prośbę o jego aktualizację w rankingach.

 1. Premiery quizowe.

  1. Układanie premier quizowych.

   Premiery quizowe stanowią główne źródło pytań, które zasila bazę Quizbota. Osoby piszące premiery są punktowane za każdą napisaną premierę (ogólny ranking). W przypadku jednego autora, otrzymuje on 8 Q-punktów, zaś gdy autorów jest dwóch każdy otrzymuje po 4 Q-punkty. Punkty za pytania z premier są liczone osobno jako wkład w bazę pytań i pojawiają się w rankingach dopiero po dodaniu pytań do bazy Quizbota.

  2. Granie w premiery quizowe.

   Po każdej premierze quizowej, z grupy osób, która zdobyła w niej punkty, wyłaniane są trzy miejsca medalowe, które są punktowane Q-punktami (ogólny ranking) według następującego wzoru:

   round(3 * punkty / punkty_zwycięzcy) + (4 - miejsce)

   Tak więc medalista może zdobyć od 1 do 6 Q-punktów.

   Dodatkowo osoba (lub osoby) na czwartym miejscu rankingowym nagrodzona zostaje 1 Q-punktem, jeśli zdobyła przynajmniej połowę punktów, które zdobył zwycięzca quizu oraz na miejscach 1-3 nie było remisów (ex aequo).

   Ponadto istnieje także tzw. stażowe. Każdy gracz, który zdobył przynajmniej 10% punktów zwycięzcy quizu oraz nie zdobył w quizie żadnych Q-punktów (miejsca medalowe lub punkt za czwarte miejsce) za każde pełne 7 premier quizowych, w których uczestniczył, spełniających te warunki otrzymuje po 1 Q-punkcie.

   Rankingi prezentowane na forum opierają się o liczbę punktów zdobytych przez gracza i mogą wyglądać inaczej, niż te wyświetlane przez różnorodne skrypty jako końcowe wyniki quizów (niektóre używają rankingu „1234”, inne „1224”, bądź innych metod). W szczególności dotyczy to miejsc ex aequo, które traktujemy na równi (ranking „1223”) i gracze ci otrzymują tyle samo Q-punktów.
   Skrypt „Familiada” wymaga dołączenia się do którejkolwiek z drużyn, by zaliczane były odpowiedzi, lecz dołączyć się można w dowolnej chwili i grę może ukończyć każdy.
   Z kolei skrypt „Koło Fortuny” wymaga wcześniejszego zgłoszenia się graczy do udziału, aczkolwiek same hasła może zgadywać dowolna obecna osoba. Jedyną stratą dla tych osób jest brak dodatkowych punktów za tzw. kręcenie kołem oraz innych premii.
   W przypadku skryptu „1z10”, który również wymaga uprzednich zgłoszeń do uczestnictwa w grze, lecz uniemożliwia dalszą grę części graczy, którzy utracili tzw. szanse — Q-punktami nagradzane są tylko trzy osoby, które dotarły do finalnego etapu gry oraz nie uwzględnia się miejsc równorzędnych.

   W każdym przypadku Q-punkty przysługują tylko osobom z sumą zdobytych punktów większą od 0.

   W sytuacji, gdy jeden gracz grał pod kilkoma nickami (np. z powodu splitu lub problemów z połączeniem) wówczas jego punkty zostaną przez nas zsumowane po zakończeniu quizu. Jeśli gracz grał pod innym nickiem niż zwykle, to jego premierowy nick zostaje w rankingu zamieniony na ten, którego używa zazwyczaj na kanale. Ma to na celu poprawne prowadzenie rankingów kanałowych.

   Jeśli autor pytania lub osoba prowadząca premierę odpowie na pytanie czy to z powodu chęci pominięcia literówki w odpowiedzi, czy też przypadkiem — takie pytanie uznawane jest jako niezadane i punkty nie są za nie przyznawane. Osoby zdyskwalifikowane za oszukiwanie także są usuwane z rankingu.

   W przypadku niektórych typów quizów („Milionerzy”) błąd merytoryczny w odpowiedzi popełniony przez autora pytania może prowadzić do poważnego zaburzenia w punktacji. Wówczas po ujawnieniu i potwierdzeniu pomyłki przeprowadzone zostanie skorygowanie poniesionych strat lub niezasadnie przyznanych punktów, a pytanie takie będzie traktowane jako niezadane. W miarę możliwości może także dojść do korekty mnożników w kolejnych pytaniach, lecz z uwagi na znaczną trudność i czasochłonność tego procesu korekta ta może zostać zaniechana.
 2. Quizbot.

  1. Układanie pytań do bazy.

   Poprzez wkład w bazę pytań Quizbota rozumiane są dodawane do niej pytania z premier quizowych, pytania i pliki przesyłane na kanałowy e-mail oraz pytania zgłaszane bezpośrednio do Quizbota (ogólny ranking).

   Za każde pytanie wyliczane są tzw. punkty pośrednie (pp), przy czym za wartość referencyjną przyjmuje się 1 punkt pośredni, na który składa się 80% (0,8 pp) za treść pytania i 20% (0,2 pp) za odpowiedź. Wyliczane są z następującego wzoru:

   0,8 * trudność_pytania + 0,2 * trudność_odpowiedzi * (1 + log2(liczba_odpowiedzi))

   Punkty pośrednie zależą od rodzaju pytania (domyślne trudności pytania/odpowiedzi to 1):

   • pytanie klasyczne („Dizzy”) lub szybkie, to 1 punkt pośredni (0,8 + 0,2)
   • pytanie z pomieszaną treścią pytania ma trudność pytania 1,1 (konieczność pomieszania liter) i wynosi 1,08 pp
   • pytanie z pomieszaną odpowiedzią („Mieszacz”), to 0,2 (sama odpowiedź), ale dodane jest też wirtualne pytanie za każde 30 haseł
   • pytanie z wyborem („Milionerzy”) oraz z wieloma odpowiedziami („Familiada”), liczone są logarytmicznie, przykładowo przy 4 odpowiedziach wyjdzie 1,4 pp, a przy 10 odpowiedziach ok. 1,66 pp
   • jeśli pytanie jest typu obrazkowego, to trudność pytania wynosi 1,25 (konieczność wyszukania, przygotowania i wgrania na hosting obrazka) i w zależności od rodzaju pytania może mieć wartość np. 1,2 pp (klasyczne - „Dizzy”), 1,6 pp (4 odpowiedzi - „Milionerzy”) lub ok. 1,86 pp (10 odpowiedzi - „Familiada”)
   • jeśli pytanie jest typu dźwiękowego, to trudność pytania wynosi 2,5 (konieczność wyszukania, przygotowania i wgrania na hosting fragmentu) i ma wartość 2,2 pp (klasyczne - „Dizzy”)
   W przypadku, gdy pytanie posiada dwóch autorów każdy z nich otrzymuje po 50% punktów pośrednich. Q-punkty za pytania obliczane są jako wartość całkowita z 1/5 sumy punktów pośrednich.

   Może się zdarzyć sytuacja zmiany ilości Q-punktów za pytania, związana z tym, że jakieś pytanie zostało usunięte z bazy lub jego typ uległ zmianie.

  2. Wygrywanie w Quizbota.

   Grając w Quizbota gracze zdobywają punkty, które są zbierane z początkiem każdego miesiąca o północy, a Quizbot jest resetowany w celu rozpoczęcia kolejnej rundy rywalizacji. Zebraniu wyników podlega jedynie Top10 graczy (ogólny ranking), aczkolwiek archiwizowane są wszystkie osoby na pamiątkę. Ranking Q-punktów wyznacza się ze wzoru:

   int(10 * punkty / punkty_zwycięzcy) + int(20 * punkty / średnia_top100) + (11 - miejsce)

   Osoba w Top10 może zatem zdobyć od 1 do ok. 20-40 lub więcej Q-punktów, w zależności od miejsca i punktacji zwycięzcy. Średnia z Top100 najlepszych wyników wszech czasów jest wartością zmienną, zależną od osiągnięć graczy i aktualna jej wartość jest dostępna w odpowiednim miejscu na forum (rekordy oraz Top100). Jeśli Top10 nie będzie pełny (przynajmniej 10 nicków, bez uwzględnienia klonów), to punkty za miejsca liczone są od dołu (zamiast „11” we wzorze będzie „liczba_różnych_nicków + 1”).

   Jeśli któryś z graczy pojawił się w Top10 pod innym nickiem, to jego nick zostaje zamieniony na ten, którego używa zazwyczaj na kanale. Punkty z różnych nicków graczy nie są automatycznie sumowane w comiesięcznym Top10 Quizbota, a jedynie w ogólnym rankingu punktów z Top10 (byłoby to nieuczciwe wobec osób spoza Top10 i wymuszało na nas samodzielne sumowanie wszystkich osób, których często nawet nie znamy). W przypadku, gdy gracz wszedł do Top10 kilkoma nickami, wówczas pozostałe nicki (klony/aliasy) otrzymują Q-punkty wyliczane z innego, poniższego wzoru (gwarantuje on przyznanie przynajmniej 1 Q-punktu za klon) oraz są one traktowane tak, jakby nie zajmowały miejsca (lecz są wliczane do sumy punktów i Q-punktów z Top10 oraz mogą trafić do Top100), a do Top10 wchodzi tyle kolejnych osób, ile jest łącznie powtórzonych nicków:

   max(1, int(20 * punkty / średnia_top100))

   Jeżeli gracz życzy sobie zsumowania swoich wyników z kilku (własnych) nicków, musi to zgłosić wraz z listą tych nicków nie później niż na dzień przed końcem miesiąca Opiekunowi Quizbota, na kanałowy adres e-mail lub na forum, ze wskazaniem, który nick jest główny. Na koniec miesiąca, przed wyłonieniem zwycięzców z Top10, punkty ze zgłoszonych nicków zostaną zsumowane pod wybranym nickiem, a za rekordy wybrane najlepsze osiągi, zaś pozostałe nicki zostaną usunięte z rankingów. W ten sposób można realizować także chęć zmiany swojego nicka w rankingu. Zgłoszenia spóźnione lub dokonane już po wyłonieniu Top10 mogą przejść dopiero na kolejny miesiąc, o ile dalej chce tego gracz. Pełny raport z sumowanych nicków zostaje upubliczniany na forum. Prośby o zsumowanie nicków nie są „zleceniami stałymi”, czyli każdorazowo trzeba się z takową zwrócić. Prośba o zsumowanie może zostać odrzucona, jeśli liczba punktów na dodawanym nicku jest znikoma (czas potrzebny na przygotowanie procesu sumowania przerasta czas ich zdobycia).
   W trakcie przygotowywania do sumowania nicków gracza może się z nim skontaktować osoba realizująca ten proces i zaproponować inne jego nicki znalezione w rankingach oraz zaoferować scalenie nicków historycznych. O ile granie na bieżąco przez kilka osób na jedno konto punktowe jest zabronione, to przez tyle lat istnienia kanału mogły trafić się przypadki współdzielenia popularnego nicka — w tym przypadku osoba chcąca połączenia nicków historycznych powinna posiadać minimum 95% ze wszystkich zgromadzonych na nim punktów oraz od „porzucenia” nicka do jego reaktywacji powinien upłynąć przynajmniej rok (wymóg w celu zapobieżenia przejmowaniu punktów). Nicki szczególnie znanych graczy uznawane są za wieczne i próba grania na nich może skutkować żądaniami Operatorów co do zmiany nicka na inny. Przeprowadzanie scalania nicków historycznych nie daje gwarancji, że mimo starań wszystkie nicki danego gracza zostaną odnalezione.
   Gracz wyrażający zgodę na scalenie swoich nicków wyraża tym samym zgodę, by Opiekun Quizbota okresowo lub przy okazji realizacji jego przyszłych albo innych sumowań także mógł ponownie połączyć jego nowo wprowadzone do rankingów nicki. Aby utrzymywać porządek w rankingach co pewien czas może być wykonywane sumowanie nicków UID (tzw. nick „0”) oraz nicków z tylko jednym punktem na koncie.

   W przypadku awarii lub niedostępności Quizbota uruchomiony może zostać Quizbot zastępczy lub puszczone obszerne zestawy pytań pochodzące z bazy pytań w postaci zwykłych quizów. Punkty zdobyte w ten sposób są doliczane do normalnych wyników miesięcznych.
 3. Zabawy kanałowe i quizy jubileuszowe.

  Udział w zabawach pozwala zdobyć graczom dodatkowe, często łatwe do zdobycia bonusowe punkty (ogólny ranking). Zabawy te są punktowane według poniższego wzoru:

  round(20 * wynik / wynik_zwycięzcy)

  lub w przypadku niektórych zabaw opartych na Quizbocie:

  round(10 * punkty / punkty_zwycięzcy) + (11 - miejsce)

  Jeśli w przypadku zabawy opartej o zasady dla Quizbota różnych nicków będzie mniej niż 10, to może zostać podjęta decyzja o naliczaniu punktów za miejsca od dołu (zamiast „11” we wzorze będzie „liczba_różnych_nicków + 1”).

  Rezultat formuły jest modyfikowany tak, aby uczestnik zabawy otrzymał zawsze przynajmniej 1 Q-punkt, jeśli spełnione są określone w zabawie wymagania. Zasady poszczególnych zabaw mogą stanowić o innym przydziale punktów, bonusach itp.

  Quizy jubileuszowe są szczególnym rodzajem zabawy. Punkty zdobyte podczas gry w ten quiz doliczane są do punktacji z Quizbota i to podwójnie — raz do wyników z bieżącego miesiąca (a tym samym też do ogólnych) oraz jeszcze raz do wyników ogólnych. Czyli tak, jakby gracz zdobył je podczas normalnej gry oraz raz jeszcze bonusowo.
  Quiz ten zwykle puszczany jest za pomocą Quizbota, a poprawna odpowiedź nagradzana jest 100 punktami plus czasem dodatkowe, zatem punkty przed dodaniem dzielone są przez 100, a także zaokrąglane w górę (1200 daje 12 punktów, a 1510 daje 16 punktów).
  Nick, pod którym punkty zostaną dopisane, zależy od tego czy gracz grał w tym miesiącu w Quizbota. Jeśli grał, to jego punkty zostaną dopisane do nicka bieżącego lub o lepszej pozycji w rankingu (jeśli gra pod kilkoma). W przeciwnym razie jeśli nicki tego gracza były już kiedyś sumowane, to jego punkty zostaną dodane do nicka głównego. Jeśli żaden ze wcześniejszych warunków nie zostanie spełniony, to punkty zostaną zapisane pod takim nickiem, pod jakim zostały zdobyte.

  Jeśli indywidualny regulamin jakiejś innej zabawy kanałowej coś takiego przewiduje, to wyniki z niej również mogą zostać, po odpowiednim przeliczeniu, dodane do wyników z Quizbota.  Zbierając razem te wzory otrzymujemy:

  Q-punkty = Qpisanie_quizów + Qpytania_w_bazie + Qwygrywanie_w_quizy + Qwygrywanie_top10 + Qzabawy


  Qpisanie_quizów =
  8 / autorzy
  (autorzy = 1 lub 2)
  Qpytania_w_bazie =
  int(punkty_za_pytania / 5)

  Qwygrywanie_w_quizy =
  round(3 * punkty / punkty_zwycięzcy) + (4 - miejsce)

  Qwygrywanie_top10 =
  int(10 * punkty / punkty_zwycięzcy) + int(20 * punkty / średnia_top100) + (11 - miejsce)

  Qwygrywanie_top10 =
  max(1, int(20 * punkty / średnia_top100))
  (dla klona)
  Qzabawy =
  round(20 * wynik / wynik_zwycięzcy)
  albo
  round(10 * punkty / punkty_zwycięzcy) + (11 - miejsce)


§ 5 — Zachowania mile widziane i nagradzane.

:thumbup: Kanał jest otwarty na każdego użytkownika — zarówno stałego bywalca, jak i nowego gościa. Szczególnie mile widziane jest:

 • prowadzenie rozmów na kanale, forum, naszych profilach społecznościowych,
 • zapraszanie znajomych, np. na premiery quizowe (ale nie spamowanie!),
 • pomaganie nowym graczom i wyjaśnianie im jak można się na kanale bawić,
 • pomaganie w rozwoju kanału, zgłaszanie uwag i propozycji jak ulepszyć kanał, bota quizowego, forum itp.,
 • pisanie i prezentowanie swoich quizów, składanie propozycji na nowe tematy quizów i zabaw kanałowych,
 • dodawanie własnych pytań do bazy Quizbota oraz zgłaszanie błędów w obecnych pytaniach,
 • branie czynnego udziału w życiu kanału, przybywanie w miarę możliwości na kanałowe zloty lub ich organizowanie,
 • ale przede wszystkim granie, wygrywanie i dobra zabawa!
Jeśli wybierzesz tę ścieżkę kanałowego współistnienia, to Twoja pomoc może doraźnie zostać nagrodzona przez Operatorów plusikiem, a w przyszłości nawet nominacją na Operatora! Wykorzystaj kanał, by dobrze się bawić i poznawać nowych ludzi, a jeśli masz wenę, to pozostaw coś dla przyszłych graczy.


§ 6 — Zachowania NIE mile widziane i zabronione.

:thumbdown: Niektóre zachowania są niemile widziane bądź nawet naganne. Aby nie popełnić gafy, nie ośmieszyć się niestosownym zachowaniem lub nie dostać bana, przeczytaj czego nie należy robić. Są to bowiem zasady jakie panują na naszym kanale, do których powinieneś się dostosować jeśli chcesz na nim przebywać. Nie ma od nich odstępstw w postaci „jak nie chcesz czytać bluzgów, to daj mi /ignore”. Oto one:

 1. Nie psuj.
  • Przeprowadzanie szkodliwych działań mających na celu wprowadzenie zamieszania na kanale lub próbę jego przejęcia (takeover) — np. używanie klonów lub przeprowadzanie, bądź zlecanie DDoSów, grożenie użytkownikom (także skutkami poza IRC-em), stalkowanie, próby włamań na forum, konta shell lub boty.
  • Wysyłanie plików mogących zaszkodzić komputerom użytkowników kanału lub bezpieczeństwu ich danych (wirusy, sniffery, backdoory itp.), poprzez DCC lub podając do nich linki (np. phishing), wykorzystywanie exploitów do rozłączania, zawieszania albo uszkadzania klientów IRC lub botów.
  • Wykorzystywanie błędów lub podatności Quizbota oraz skryptów quizowych (np. nadmierne używanie poleceń doprowadzając do lagowania osoby puszczającej premierę) złośliwie lub dla własnej korzyści, bądź inne działania mające zakłócić ich funkcjonowanie lub funkcjonowanie oprogramowania używanego przez inne osoby na kanale.
  • Logowanie kanału celem zbierania pytań, aby wykorzystać je w jakimkolwiek własnym celu.
 2. Nie oszukuj.
  • Używanie zautomatyzowanych skryptów odpowiadających za człowieka na pytania.
  • Oszukiwanie podczas przeprowadzania premiery poprzez modyfikację punktacji lub celowe ignorowanie odpowiedzi jakiegoś gracza, o ile nie został on wcześniej oficjalnie zdyskwalifikowany.
  • Granie przez kilka osób na jednym nicku lub granie za inną osobę na jej nicku. Jeżeli ktoś jest u znajomego, gracze są rodziną lub odbywa się u tej osoby zlot, to należy grać pod indywidualnymi nickami. Prosta zasada: jeden nick -> jedna osoba (nie obowiązuje to w drugą stronę).
  • Granie przez jedną osobę z kilku nicków jednocześnie na to samo konto punktowe podczas niektórych typów premier (np. „Milionerzy”, a także „iQuiz” lub „Mieszacz” z zaliczaniem bonusowej odpowiedzi), w których z uwagi na sumowanie punktów z nicków tej samej osoby (powstałych w skutek splitu lub awarii połączenia) może dojść do celowego dublowania punktów za poprawne odpowiedzi. W zwykłym „Dizzy” tego zakazu nie ma.
  • Uczestniczenie w premierze quizowej, która była już zaprezentowana na innym kanale i brało się w niej udział lub granie pomimo znajomości treści pytań/odpowiedzi (przeciek, podpowiadanie itp.).
  • Puszczanie premiery napisanej przez inną osobę jako swojej własnej.
  • W przypadku pytań, w których zła odpowiedź powoduje utratę punktów — granie pod nickiem innego gracza celem redukcji jego konta punktowego lub usunięcia go ze statystyk.
  • Wykorzystywanie logów kanałowych do odpowiadania na pytania, które pojawiły się na kanale wcześniej.
  • Przygotowywanie „pod klawiszem” wybranych (najczęściej długich) odpowiedzi, aby poprzez szybkie wklejenie ich na kanał zdobyć jakiś rekord.
  • Tzw. googlanie, czyli korzystanie z wyszukiwarek (np. Google) lub encyklopedii (np. Wikipedia) podczas premier quizowych. Tak, da się to rozpoznać podczas gry. Zakaz nie obowiązuje ściśle podczas gry w Quizbota, ale prosimy o zachowanie umiaru.
 3. Nie zgrywaj cwaniaka i nie rób z siebie bałwana.
  • Zachowuj przynajmniej podstawy kulturalnego zachowania. Nie obrażaj innych osób, nie bądź złośliwy i cyniczny, nie prowokuj. IRC to nie miejsce na odreagowywanie własnych stresów, kompleksów czy frustracji. Miej szacunek do nieznajomych i traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany (a jeśli jesteś masochistą, to staraj się po prostu być grzeczny). Pamiętaj, że syndrom Tourette’a nie kwalifikuje się dla wypowiedzi pisanych.
  • Krytykowanie czyjegoś wkładu w kanał (np. ułożonych pytań), szczególnie przy zerowym wkładzie własnym. Jeśli jesteś taki mądry, to ułóż lepsze pytania.
  • Wypraszanie lub zniechęcanie do gry innego gracza, np. z powodu tego, że radzi sobie lepiej lub gorzej niż inni. Nawet jeśli są to żarty, to znaj umiar, bo chociaż lepszy gracz może na trochę odpuścić i dać szansę pograć słabszym/wolniejszym, to jest to tylko jego dobra wola i nie nadużywaj niczyjej cierpliwości. Premiery quizowe oraz Quizbot są dla wszystkich i każdy może się w nie bawić, niezależnie od umiejętności i wiedzy.
  • Używanie nicka stałego bywalca kanału pod jego nieobecność lub blokowanie go podczas jego obecności. Pomimo, iż nick nie jest niczyją własnością, a sieć IRCnet nie posiada usług pozwalających na rejestrację nicków, to zachowanie takie jest niegrzeczne, szczególnie gdy jest to robione celowo, by zachowywać się nieodpowiednio, podszywać się lub uniemożliwić dotychczasowemu graczowi dalszego zdobywania punktów.
  • Psucie zabawy innym graczom podczas premiery quizowej poprzez np. seryjne wpisywanie !podp. To, że Ty nie znasz odpowiedzi na pytanie nie oznacza, że możesz psuć zabawę innym. Zatem poczekaj chwilę z !podp-em, zastanów się jeszcze raz nad pytaniem, bowiem nie grasz sam na kanale.
  • Quizy oraz Quizbot to przywilej, a nie prawo, zatem wszelkie „dawać quiza”, „oddawać moje punkty”, „kiedy to zacznie wreszcie działać” itp. są niemile widziane i mogą zakończyć się zgoła odmiennie niż się tego spodziewasz. Miej też na uwadze, że inne osoby na kanale nie są po to, by Cię zabawiać rozmową lub współzawodniczeniem, więc nie narzekaj przychodząc wcześnie rano lub późno w nocy, że grasz sam lub inni się nie odzywają.
  • Szerzenie rasizmu i poglądów totalitarnych; nawoływanie do nienawiści, agresji lub terroryzmu; obrażanie etniczności, orientacji, przekonań, poglądów, wierzeń, kultur, chorób i chorych; zamieszczanie pornografii, obsceniczności, przemocy lub drastycznych treści; rażąca wulgarność; rozpowszechnianie cudzych treści chronionych prawem autorskim bez odpowiedniego upoważnienia i informacji o autorstwie, treści naruszających prawa lub prywatność innych osób, bądź treści niezgodnych z obowiązującym prawem Polskim lub Unijnym. Dotyczy to również zamieszczania linków do stron internetowych zawierających takie materiały, a także stosowania np. nicka, identa, hosta lub tzw. realname o takim charakterze.
  • Zamieszczanie na kanale lub podawanie linków do instrukcji lub kodów aktywujących (seriale) oprogramowanie, oprogramowania łamiącego zabezpieczenia (cracki), bądź serwisów z nielegalnym oprogramowaniem (warezy).
  • Publikowanie treści lub linków do treści mających na celu dezinformację lub wprowadzenie w błąd (fakenewsy), podszywających się pod prawdziwe firmy, organizacje bądź instytucje (scam) lub wyłudzających dane osobowe czy hasła (phishing).
  • Jeśli już musisz wkleić coś kontrowersyjnego na kanał (ale nie łamiącego regulaminu), to uprzedź o tym obecne osoby, a w przypadku linków bezwzględnie dodaj „NSFW” lub „18+”, co oznacza, że te treści nie nadają się do wyświetlania ich w miejscu pracy lub gdy za plecami stoi Twoja mama.
  • Spamowanie i reklamowanie innych kanałów, ich stron internetowych lub plików, które się na nich znajdują, podawanie nazw innych kanałów niezależnie od kontekstu, zapraszanie na inny kanał w jakikolwiek sposób („/invite”, zapraszanie na priv itp.) bez zgody właścicieli kanału. Wyjątkiem są kanały regionalne i krajowe. W przypadku antyreklamy naszego kanału — jeśli Ci się u nas nie podoba, to wpisz „/part” (lub napisz nam w czym problem i postaramy się to poprawić).
  • Spamowanie i reklamowanie produktów, marek i usług, a także ich stron internetowych bez uprzedniej zgody właścicieli kanału. Zakaz dotyczy także stron o charakterze komercyjnym np. sklepy, aukcje, także tych prowadzonych indywidualnie przez użytkownika.
  • Śmiecenie ref-linkami z gier online, linkami mającymi przynieść jakieś korzyści publikującemu lub innej osobie, odnośnikami do farm linków i stron składających się w większości z reklam, kodami promocyjnymi, działania o charakterze pozycjonowania innych stron.
  • Włączanie bez pozwolenia skryptów quizowych podczas premiery lub gry w Quizbota; zabawa Funbotem podczas premier; używanie skryptów reagujących na zdarzenia na kanale (witające, dziękujące za Opa/Voice, autoaway) lub skryptów poleceń (np. !seen) bez zgody Operatorów; umieszczanie podejrzanych botów/sesji na kanale.
  • Trollowanie w celu zwrócenia na siebie uwagi poprzez prowokowanie sporów i kłótni. Jeśli widzisz, że rozmowa przeradza się w przepychankę — wycofaj się z niej i nie karm trolla, a zagłodzisz go.
  • Floodowanie poprzez wysyłanie znacznych ilości tekstu w krótkim czasie, np. fragment logów lub ASCII-Art, wielokrotne wysyłanie identycznej wiadomości, bądź inny rodzaj utrudniania innym korzystania z kanału.
  • Pisanie bajecznie kolorowo, TYLKO WIELKIMI LITERAMI (co jest uznawane za krzyk) lub PoKeEMoNOoWo. Nie nadużywaj także emotikon i emoji, szczególnie by wyrazić jednocześnie wiele różnych stanów emocjonalnych lub je podkreślić dostawiając nadmiarowe nawiasy, znaki zapytania czy wykrzykniki.
  • Staraj się nie używać publicznego auto-awaya, bowiem dla wielu osób jest on irytujący. Dotyczy to także zmian nicka informujących o tym fakcie (np. „nick_AFK” lub „nick_away”). Jest to niepotrzebne i od tego jest specjalne polecenie IRC-owe: „/away”.
  • Jeśli musisz pisać z polskimi znakami diakrytycznymi, to czyń to zgodnie ze standardem kodowania UTF-8.
  • Nie przenoś na kanał spraw prywatnych lub konfliktów wywołanych na innym kanale. Sprzeczaj się z kimś prywatnie, ale jeśli ktoś z kanału Cię uporczywie zaczepia lub obraża, to zgłoś to Operatorom.
  • Nie proś o Opa (@), Voice (+), kwiatka, otrzymanie statusu Moderatora lub Administratora. Zachowanie takie jest śmieszne i praktycznie do zera zmniejsza szansę na jego otrzymanie. Prosta zasada IRC-a: prosząc o opa możesz dostać co najwyżej kopa.
  • Wszelkie działania o charakterze wprowadzania chaosu na kanale, które jednoznacznie nie kwalifikują się pod powyższe punkty, lecz ich całokształt na przestrzeni czasu sugeruje złośliwe lub wrogie zachowanie oraz jest uciążliwy i psuje atmosferę na kanale.
Jeśli podążysz tą niechlubną ścieżką, to możesz spodziewać się rychłych reakcji ze strony Operatorów i zaobserwować nagłe zamykanie się okienka kanału. Z całego serca — nie polecamy jej! Pamiętaj, że to w jaki sposób się zachowujesz świadczy tylko i wyłącznie o Tobie.


§ 7 — Egzekwowanie porządku.

Nie lubimy karać, ale aby zapewnić porządek na kanale Operatorzy mogą zastosować w tym celu odpowiednie środki zaradcze. Lista możliwych działań (raczej oczywista):

 • publiczne lub prywatne zwrócenie uwagi
 • chwilowe wyrzucenie z kanału (kick)
 • uniemożliwienie wejścia na kanał (ban) — bany są ściągane przez boty po upływie kilku godzin lub wcześniej wedle uznania Operatorów
 • włączenie ignorowania odpowiedzi w Quizbocie lub quizie
 • dyskwalifikacja — nie zaliczenie lub wyzerowanie punktacji albo rekordu (bez przywrócenia poprzedniej wartości), nie zaliczenie quizu jako premiery
 • stały zakaz wchodzenia na kanał (shit — trwały ban odnawiany przez boty; shitlista)
 • tymczasowa moderacja (+m) całego kanału w razie bałaganu
Decyzja o wadze przewinienia i wyborze adekwatnego środka (lub środków) należy do Operatora. Zależy ona najczęściej również od dotychczasowej historii przewinień na kanale. Zazwyczaj jest to jednak ścieżka: ostrzeżenie -> ostrzeżenie -> kick -> ban -> shit, ale można zasłużyć na znacznie szybszy „awans”.

W przypadku forum czy naszych profili społecznościowych rolę taką pełnią Moderatorzy. Mogą oni w zależności od potrzeby podjąć następujące kroki:

 • publiczne lub prywatne zwrócenie uwagi
 • moderowanie postów, komentarzy, opisów zdjęć lub profilu użytkownika
 • przyznanie ostrzeżenia (wygasają po 90 dniach; 3 aktywne ostrzeżenia dają automatycznie bana na 3 dni)
 • zablokowanie możliwości odpowiadania w wątku
 • zablokowanie dostępu na czas określony (zawieszenie) lub trwale (ban)
Operatorzy i Moderatorzy to też ludzie i swoje decyzje podejmują w miarę obiektywnie, ale i im zdarza się wątpliwa decyzja. W przypadku jeśli ktoś się nie zgadza ze słusznością lub rodzajem wymierzonej kary, może zwrócić się (oczywiście w odpowiedni sposób, a nie np. „ściągaj bana!” lub przeklinając na priv) do osoby, która ją nałożyła z prośbą o wyjaśnienie. Jeśli mimo to wciąż czujesz się pokrzywdzony, możesz zgłosić swoje zastrzeżenia do Ownera kanału.

Ukrywanie się lub omijanie założonego bana poprzez wchodzenie z innego konta/hosta jest wysoce niewskazane i doprowadzi do ponowienia i przedłużenia bądź zaostrzenia kary.

Karanie użytkowników za przewinienia wiąże się niestety zwykle z tym, że Operatorzy czy Moderatorzy są tymi złymi, którzy biją, ale ich zadaniem jest działanie dla dobra większości i samego kanału. Jeżeli jakieś zachowanie na kanale Ci się nie podoba, to możesz śmiało zwracać innym uwagę lub poprosić o interwencję Operatora. Jeśli akurat nie było na kanale aktywnego Operatora lub czegoś nie zauważył, to można mu to zgłosić (np. prywatnie), gdy się pojawi lub wysłać prywatną wiadomość na forum.


§ 8 — Osoby administrujące kanałem.

Operator to osoba, która znajduje się na kanale ze znaczkiem „@” (małpka) przed nickiem. Stanowią oni władzę administracyjną i wykonawczą na kanale, a ich aktualną listę można znaleźć na forum. Do ich grona zalicza się także Owner, który czuwa nad sprawnym działaniem całego kanału i wszystkiego co z nim związane, nadzoruje działania Operatorów oraz posiada przywilej podejmowania arbitralnych decyzji.

Do ogólnych zadań Operatora należy:

 • pilnowanie kanału oraz porządku na nim, a w przypadku Moderatorów porządku na forum lub profilach społecznościowych,
 • reagowanie na zajścia łamiące regulamin,
 • rozstrzyganie sporów użytkowników,
 • na ile się da obiektywne karanie i nagradzanie (+) userów,
 • aktualizacja topicu, np. po premierze oraz po północy (z „jutro” na „dziś”),
 • regularne odwiedzanie i udzielanie się na kanale oraz forum kanałowym,
 • udział w głosowaniach w sprawach kanałowych i administracyjnych,
 • reprezentowanie kanału.
Oprócz uprawnień na kanale Operatorzy uzyskują także dostęp do dodatkowych poleceń i możliwości Quizbota. Ponadto otrzymują dostęp do specjalnego działu na forum, gdzie mogą uczestniczyć w głosowaniach administracyjnych i dyskusjach o kanale. W dziale operatorskim opisane są szczegółowo wszystkie dodatkowe uprawnienia i korzyści.

Operatorów naturalnie także obowiązuje regulamin w kwestii kultury oraz zachowań.

 • nie wolno wykorzystywać uprawnień do swoich prywatnych celów, wymuszania własnego zdania, straszenia banem, karania za przewinienia z innego kanału (wyjątkiem jest ban prewencyjny dla abuserów i spamerów),
 • nie powino się uchylać banów innych Operatorów, chyba że ewidentnie źle założonych lub łamiących zasady,
 • nie można ujawniać zawartości działu operatorskiego,
 • konieczne jest pilnowanie i zgłaszanie swoich nowy hostów, tak aby boty zawsze Was rozpoznawały (bot nie daje plusika, hasło nie działa -> zgłoś),
 • nie wolno opować osób niedopisanych do botów, a w stosunku do niezaopowanych Operatorów opa można dać wyłącznie przy całkowitej pewności co do tożsamości (identyczny nick nie może być wystarczającą przesłanką!).

Operator kanału, aby utrzymać swój aktywny status powinien regularnie odwiedzać kanał, brać udział w głosowaniach (przede wszystkim administracyjnych) oraz samodzielnie przygotować przynajmniej jedną premierę quizową typu „Dizzy” (min. 50 pytań) w ciągu roku kalendarzowego (ogólną lub tematyczną).

Nowi Operatorzy kanału wybierani są poprzez głosowanie obecnych, po uprzednim zasugerowaniu takiej kandydatury popartej argumentami przez któregoś z aktualnych Operatorów, samodzielnym zgłoszeniu własnej kandydatury prosząc o przyjęcie do grupy Operatorów na forum lub w wyjątkowych sytuacjach nadawani przez Ownera kanału jako tzw. Operator Tymczasowy z późniejszym głosowaniem. Nie istnieje inna możliwość uzyskania opa, na stałe czy też na chwilę — tylko osoby dopisane do botów mogą przebywać jako op na kanale. Statusu Operatora nie można otrzymać ot tak prosząc o niego. Przy ocenie nowego kandydata branych jest pod uwagę wiele czynników oraz analizowane jest jego zachowanie. Osoba chcąca zostać Operatorem powinna mieć na swoim koncie przynajmniej 5 pełnych premier quizowych lub adekwatną liczbę pytań w Quizbocie oraz musi posiadać konto na forum z aktywnym kontaktowym adresem e-mail.

Status Operatora można utracić na wniosek własny, w skutek naruszania regulaminu, z powodu nie wywiązywania się ze swoich funkcji (nieużywanie flagi pomimo przebywania na kanale, zaniechanie działań będąc świadkiem przewinień na kanale, brak zainteresowania sprawami kanału i głosowaniami, absencja na kanale przez ponad 6 miesięcy) lub braku przygotowania przynajmniej jednej premiery quizowej rocznie. Utrata statusu wiąże się z odpisaniem od botów i utratą przywilejów. Oprócz utraty statusu w grę wchodzić może także tymczasowa redukcja lub zawieszenie uprawnień, np. do czasu wyjaśnienia sprawy lub jako kara od Ownera.

Jeśli powodem utraty statusu był brak aktywności, to osoba ta może poprosić o powrót, po zwiększeniu swojej aktywności na kanale i przygotowaniu jednej premiery quizowej typu „Dizzy” (min. 50 pytań). Premiera ta nie jest brana pod uwagę w rocznym bilansie quizów Operatora (trzeba napisać roczny quiz i tak). Jeśli chęć powrotu następuje już w drugim półroczu, to powinna zostać także przygotowana druga premiera quizowa za bieżący rok.

Nieaktywni Operatorzy przenoszeni są na forum do grupy Weteranów.


§ 9 — Głosowania w sprawach kanałowych.

Od czasu do czasu na forum kanału dochodzi do głosowań użytkowników odnośnie wprowadzenia lub zmiany jakiejś funkcjonalności na kanale albo Operatorów kanału w sprawach kanałowych lub administracyjnych. Zasady te nie dotyczą głosowań na tematy nie związane z kanałem (zwykłe ankiety). Głosowanie może być przeprowadzone w postaci ankiety wraz z ewentualnymi komentarzami uczestników lub bezpośrednich głosów uczestników.

 • Podczas głosowania użytkowników nad propozycjami dotyczącymi spraw kanałowych liczy się większość głosów za jedną z opcji, przy czym głos musi zabrać co najmniej 10 zarejestrowanych na forum użytkowników kanału, a głosowanie powinno trwać od 14 do 30 dni. Wynik takiego głosowania może być późnej poddany głosowaniu Operatorów.
 • Głosowania Operatorów wymagają uzyskania przynajmniej 50% głosów za jedną z opcji, przy frekwencji co najmniej 50% osób aktywnych, w okresie od 7 do 14 dni.

 • Głosowania muszą stawiać jednoznaczne pytanie oraz zawierać zestaw adekwatnych i sensownych opcji do wyboru (np. „jestem za”, „jestem przeciw”).
 • Głosowania nad sprawami kanałowymi oraz głosowania administracyjne są niejawne i dostępne tylko dla Operatorów.
 • Każde głosowanie administracyjne musi zostać wystarczająco uargumentowane.
 • Głosowanie administracyjne dotyczące danej osoby może zostać ponowione, ale nie wcześniej niż po 30 dniach od ostatniego głosowania i przez Operatora, który dotąd nie wychodził z takim wnioskiem.
 • Gdy któryś Operator nie zgadza się z decyzją Ownera kanału o odpisaniu innego Operatora kanału z powodu jego długotrwałej absencji, braku napisania przynajmniej jednej premiery quizowej w ciągu roku lub naruszenia regulaminu, dopisaniu dawnego Operatora po spełnieniu przez niego warunku aktywności i napisaniu przynajmniej jednej premiery quizowej albo nałożeniu lub zdjęciu shita, to może odwołać się od tej decyzji poprzez rozpoczęcie normalnego głosowania administracyjnego.
 • W przypadku braku frekwencji w głosowaniach w sprawach istotnych dla funkcjonowania kanału Owner zastrzega sobie prawo do podjęcia własnej decyzji, mając jednak na uwadze końcowy wynik takiego głosowania.
 • Brak rozstrzygnięcia głosowania traktowany jest jako nieważne głosowanie.


§ 10 — Postanowienia końcowe regulaminu i polityka prywatności.

 • Aktualnym Ownerem/Administratorem kanału oraz Opiekunem Quizbota jest wilk. W sprawowaniu porządku na kanale, forum, profilach społecznościowych i in. pomagają mu Operatorzy i Moderatorzy.

 • Przebywanie na kanale, rejestracja na forum, udzielanie się na naszych profilach społecznościowych jest dobrowolne i wiąże się z akceptacją naszego regulaminu i zgodą na przestrzeganie zasad naszej społeczności, a brak zaznajomienia się z nim nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Pomyśl więc dwa razy, nim zrobisz coś głupiego. A jeśli nie wiesz czegoś, to nie wstydź się zapytać. Jeżeli jesteś nowym quizowiczem, to możesz liczyć na łagodniejsze traktowanie, lecz gdy zwracanie uwagi nie odniesie skutku, to kredyt pobłażliwości się wyczerpie. Pamiętaj, że to Ty przebywasz u nas, a nie my u Ciebie, zatem staraj się przestrzegać naszych zasad. Jeśli nie potrafisz się dostosować lub nie wyrażasz zgody na zapisy niniejszego regulaminu, to powinieneś wpisać „/part”, a w przypadku forum poprosić o dezaktywację konta.

 • W sprawach niezawartych w niniejszym regulaminie obowiązują: zdrowy rozsądek, zasady netykiety (link 1, link 2, link 3) oraz przepisy polskiego i unijnego prawa.

 • Zgadzasz się na rejestrowanie swoich odwiedzin na stronach w domenie „*.quizpl.net” w celu prowadzenia i analizy statystyk za pomocą narzędzia Google Analytics. Jeśli nie wyrażasz takiej zgody, to zastosuj odpowiedni dodatek blokujący do swojej przeglądarki internetowej, np. Ghostery, uBlock lub NoScript.

 • Zgadzasz się na umieszczanie na Twoim komputerze niewielkich plików tekstowych, tzw. cookies (ciasteczka), podczas odwiedzania stron w domenie „*.quizpl.net”. Są one zapisywane w przeglądarce i umożliwiają utrzymywanie Twojego aktywnego profilu, zapamiętywanie ustawień, bądź aktywności na stronie. Jeśli cenisz prywatność możesz ustawić w opcjach swojej przeglądarki, by usuwała je wraz z jej zamknięciem, aczkolwiek podczas każdej kolejnej wizyty konieczne będzie Twoje powtórne zalogowanie się. Jeżeli całkowicie je zablokujesz, to korzystanie z forum może być utrudnione lub niemożliwe (dostęp do niektórych treści wymaga bycia zalogowanym). Dodatkowo podstrona z odtwarzaczem fragmentów dźwiękowych serwuje ciasteczko, w którym zapisuje wybrany poziom głośności — nie jest ono niezbędne.

  Bieżące ciasteczka serwowane przez forum możesz usunąć klikając ten link i potwierdzając zgodę (spowoduje to wylogowanie z forum).

  Nasze ciasteczka:

  CiasteczkoRodzajZasięgWażnośćPrzeznaczenie
  quizpl_sidsesyjnewww.quizpl.net/1 miesiącbieżąca sesja
  quizpl_ksesyjnewww.quizpl.net/1 miesiącautomatyczne logowanie
  quizpl_usesyjnewww.quizpl.net/1 miesiącidentyfikator profilu użytkownika
  style_cookiefunkcjonalnewww.quizpl.net/1 rokwybrany styl
  theme_cookiefunkcjonalnewww.quizpl.net/1 rokwybrany styl (dzień/noc)
  quizpl_trackfunkcjonalnewww.quizpl.net/1 rokznaczniki przeczytanych treści
  quizpl_poll_*funkcjonalnewww.quizpl.net/1 rokgłosy oddane w ankietach
  player_volumeopcjonalnewww.quizpl.net/quiz1 rokgłośność playera audio
  player_mutedopcjonalnewww.quizpl.net/quiz1 rokznacznik wyciszenia playera audio
  snow_offopcjonalnewww.quizpl.net/1 dzieńznacznik wyłączenia animacji śniegu
  _gazewnętrzne.quizpl.net/2 lataGoogle Analytics
  _gidzewnętrzne.quizpl.net/1 dzieńGoogle Analytics
  _gatzewnętrzne.quizpl.net/1 minutaGoogle Analytics

 • Zgadzasz się na zbieranie, przetwarzanie, replikację i archiwizowanie Twoich treści tekstowych i multimedialnych zamieszczanych na kanale, forum oraz innych miejscach związanych ze społecznością kanału w zakresie niezbędnym do funkcjonowania kanału oraz określonych skryptów (phpBB Forum, Coppermine Photo Gallery, Perl IRC Statistics Generator, PJIRC, stats.mod, seen.mod, skrypty autorskie).

 • Prezentując na kanale quizy lub luźne pytania quizowe, zgłaszając je do Quizbota, bądź nadsyłając na nasz adres e-mail albo udostępniając nam w inny sposób zgadzasz się na dodanie ich do bazy pytań bota quizowego oraz wykorzystywanie w celach rozrywkowo-edukacyjnych w ramach działalności kanału. W każdym przypadku ich użycia informacja o ich autorstwie będzie odpowiednio wyświetlona. Zgadzasz się na poprawianie i aktualizację swoich pytań w razie wykrycia w nich błędów lub dezaktualizacji.

 • Zdjęcia ze zlotów oraz portretowe znajdujące się w specjalnych miejscach na forum są własnością ich autora i zostały tam zamieszczone za zgodą jego oraz osób na nich występujących. Kopiowanie, utrwalanie, publikowanie, rozpowszechnianie oraz modyfikowanie tych zdjęć bez wiedzy i zgody autora oraz widocznych na nich osób jest zabronione, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Identyczna ochrona prawami autorskimi dotyczy wszelkich materiałów udostępnionych m.in. na forum czy na profilach społecznościowych w postaci np. poradników lub kompendiów, a także pytań znajdujących się w bazie Quizbota. Możliwość skorzystania z całości lub fragmentów treści objętych ochroną autorską może nastąpić wyłącznie na warunkach udzielonych po kontakcie z administracją kanału.

 • W szczególnych przypadkach (abuse) zastrzegamy sobie prawo do wykorzystania logów, zamieszczanych treści, adresów IP, informacji podanych podczas rejestracji do powiadomienia odpowiedniego dostawcy Internetu (ISP) lub policji, a także do ich udostępnienia na wiążące prawnie wezwanie. Ale tylko i wyłącznie wtedy, albowiem poza ściśle określonymi przypadkami (statystyki Google, szkodliwe działania, prawnie wiążące wezwanie) NIE udostępniamy żadnych Twoich danych (w szczególności adresu e-mail) stronom trzecim, ani NIE wykorzystujemy ich w celach handlowych czy marketingowych.

 • Mimo iż zapewne wcale nie przeczytałeś/aś tego regulaminu, to nie musisz oddawać nam swojej nerki, nawet jeśli o to poprosimy.

 • Osoby zarządzające kanałem nie ponoszą odpowiedzialności za działania i treści użytkowników zamieszczone na kanale, forum lub w innych miejscach oficjalnie związanych z kanałem, a jedynie udostępniają platformę rozrywkowo-edukacyjno-kontaktową i ze swojej strony dokładają starań, by reagować i moderować nieodpowiednie oraz zgłoszone treści. Wszelkie zauważone nadużycia prosimy zgłaszać na podany adres kontaktowy, pisząc na IRC-u prywatną wiadomość do nicka wilk lub wysyłając na forum prywatną wiadomość do wilk.

 • Adres kontaktowy, pod którym możesz uzyskać więcej informacji o kanale, na który możesz wysyłać pliki z pytaniami, zgłaszać nadużycie, naruszenia praw autorskich itd.: Obrazek

 • Regulamin może zostać zaktualizowany przez właścicieli kanału, tak aby jak najlepiej służył interesom kanału i ogółowi jego społeczności. Zmiany obowiązują od momentu publikacji (widoczna poniżej). Jeśli skala zmian będzie wystarczająco duża to użytkownicy zostaną powiadomieni drogą e-mailową lub stosownym wpisem w ogłoszeniach forumowych.
Ostatnio edytowano 13 października 2022, o 16:24 przez wilk, łącznie edytowano 74 razy.
Powód: (22.1.2021) linki do grup i kolory (9.3) kosmetyczne (26.4) drobne redakcyjne (2.9) redakcyjne (4.11) wymóg posiadania konta (6.1.2022) rozbudowa info o sumowaniu (2.7) ogólny wzór q-punktów (8.9) nowe wzory dla punktów za pytania
Avatar użytkownika
wilk (autor wątku)
Operator
Ascendant
 
Posty: 2021
Dołączył: 30 lipca 2005, o 15:32
Ostatnia wizyta: 29 maja 2023, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Pytań w bazie: 15610
Lubię quizy: klasyczne (np. Dizzy)

Powrót do O #QuizPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: {Common Crawl} i 1 gość